Tecridi protesto etmek için kendini yaktı

Almanya'da Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle düzenlenen gösterilerde bir kişi kendini yaktı. 40’lı yaşlardaki Uğur Şakar'ın durumunun kritik olduğu belirtiliyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Almanya’nın Kriefeld şehrinde mahkeme önünde bugün sabah saat 10.00 sularında Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle protesto gösteri düzenlendi. Bu sırada göstericilerden Uğur Şakar üzerine benzin dökerek, kendini ateşe verdi. Ağır yaralanan Şakar hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Sağlık durumu kritik olan 40’lı yaşlardaki Şakar'ın Dersimli olduğu bildirildi.

'KAPİTALİST MODERNİTEYİ PROTESTO EDİYORUM'

Şakar kendini ateşe vermeden önce eyleminin amacını anlatan bir mektup kaleme aldı. Şakar mektubunda şunları belirtti: “Uluslararası komplo ile Kürt halkını yok edebileceklerini sananlara Kürt halkı varlığını savunabilmek için en görkemlice direnişlerini ortaya koyacağıma hiç kuşkum yoktur. Ben de bu toplumun bireyi olarak özellikle sözde demokrasinin beşiği dedikleri Avrupa ülkelerini protesto ediyorum. Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi (CPT) önünde dirhem dirhem eriyen yoldaşlarımın göz, kulak ve dillerini kapatan kapitalist moderniteyi protesto ediyorum. Alman devletinin polis şiddeti ve Kürtler üzerindeki siyasal baskıları lanetliyorum. Kölece yaşamaktansa her bir Kürt özgürce yaşamak uğruna kavga etmeye davet ediyorum. Mutlaka kazanacağız." (Kaynak: Artı gerçek)