Akıncı Üssü davasında 79'ar kez ağırlaştırılmış müebbet

Darbe girişimini Akıncı Üssü'nde yaşananlara karıştığı iddia edilen 16 asker için 79'ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. Sivil sanıklar Kemal Batmaz, Hakan Çiçek, Nurettin Oruç ve Harun Biniş için 79'ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 15 Temmuz darbe girişiminin yönetildiği iddia edilen Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanıklı davada, Cumhuriyet Savcısı esasa ilişkin mütalaasını sundu. Eski yüzbaşılar Mustafa Mete Kaygusuz ile Ahmet Tosun için 79'ar kez müebbet hapis istendi. 71 sanığın ise beraatini talep edildi.

"Anayasal düzeni ihlal", "vatandaşların şehit edilmesi" ve "cumhurbaşkanına suikast girişimi" iddiasıyla yargılananlara istenen cezalar şöyle;

— 16 asker için 79'ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

— 141. Filo Komutanı Yarbay Hakan Karakuş için 79 kez ağırlaştırılmış müebbet istendi.

— Eski yüzbaşılar Mustafa Mete Kaygusuz ile Ahmet Tosun için 79'ar kez müebbet hapis istendi.

— Sivil sanıklar Kemal Batmaz, Hakan Çiçek, Nurettin Oruç ve Harun Biniş için 79'ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi.

— TBMM, Özel Harekat Daire Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Külliyesi, MİT ve TÜRKSAT'ı bombalayan pilotlar arasında bulunan Hüseyin Türk, Hasan Hüsnü Balıkçı, Müslüm Macit ile bombalama emrini veren eski yüzbaşılar Mustafa Mete Kaygusuz ve Ahmet Tosun'un da 79'ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapsini talep edildi.