Ev alım vaadine vatandaşlık hakkı

Türk Vatandaşlığı Kanunu'nda yapılan değişikliğe göre 250 bin dolarlık taşınmazın peşin olarak alım vaadi, vatandaşlık hakkı kazanmak için yeterli olacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yabancılar bitmemiş konut projelerinden aldıkları devir satış sözleşmesini notere götürmeleri halinde vatandaşlık alabilecekler. Sözleşme değerinin en az 250 bin dolar olması bekleniyor.

Gayrimenkul sektöründeki durgunluk nedeniyle yabancıya vatandaşlık hakkı kolaylaştırıldı. Yabancıların 250 bin dolarlık gayrimenkul alımı karşılığı Türk vatandaşlığı kazanması uygulamasında, gayrimenkulün satış vaadi de geçerli olacak.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun uygulanmasına ilişkin yönetmelikte değişiklik yapan yönetmeliğe göre, söz konusu tutarda taşınmazın peşin olarak satışının vaat edildiğine dair noterden düzenlenen  sözleşmenin üç yıl süreyle devri ve terkini yapılamayacağı  taahhüdüyle tapu siciline şerh edilmesi de vatandaşlık kazanımı  için yeterli olacak.

Yabancıların vatandaşlığa geçişi için gereken asgari taşınmaz bedeli 18 Eylül'de 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirilmişti. Yabancıya konut satışları eylül ayında yüzde 151.1 artarak 5 bin 615 , ekim ayında ise yüzde 134.4 artarak 6.276 oldu.

(HABER MERKEZİ)