Şule Çet davasında deliller geç gönderilmiş

Şule Çet'in ölümüyle ilgili soruşturmanın savcısı, ihmal nedeniyle davadan alındı. Hayati önem taşıyan numunelerin İstanbul Adli Tıp Kurumu’na geç gönderildiği ve dosyada istenilen hızın sağlanmadığı belirtiliyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ankara Gazi Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Tekstil Tasarımı 2. sınıf öğrencisi Şule Çet'in, yanında çalıştığı Çağatay A.'nın bir iş toplantısı bahanesiyle çağırdığı plazanın 20. katından düşerek yaşamı yitirmesiyle ilgili soruşturmada yeni gelişmeler ortaya çıktı. Soruşturmada Çet'ten alınan numunelerin İstanbul Adli Tıp Kurumu’na geç gönderildiği anlaşıldı. Çet'in şüpheli ölümüyle ilgili soruşturma, Ankara Cumhuriyet Savcısı Alev Ersan Albuz’dan alınarak başka bir savcıya verildi.

28 Mayıs'taki olayda Çet'in pencereden atıldığı iddia ediliyor.

BOĞUŞMA İZLERİ VE CİNSEL SALDIRI İZLERİ VAR

Soruşturma kapsamında şüphelilerin ifadesi alındıktan sonra tutuklanma talep edilmemiş ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılmışlardı. Soruşturma dosyasına giren otopsi raporunda Çet’in ölümünden önce cinsel saldırıya uğradığı yönünde bulgular yer aldı. Çet’in 9 parmağının tırnak altında bir erkeğe ait dokular (deri kalıntısı) ve DNA bulguları tespit edildi. Raporda, Çet’in kanında “Uyumayı tetikleyen uyarıcı madde” ile vücudunda boğuşma izlerine de rastlandı. Erkeğe ait doku örnekleri ve DNA bulgularının ise Çağatay A.’ya ait olduğu belirlendi.

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre otopsi raporunun yayınlanmasının ardından, savcılık 2 şüphelinin tekrar ifadesine başvurdu ve “cebir, tehdit veya hile kullanarak kişi hürriyetinden yoksun kılma, cinsel saldırı”dan tutuklanmalarına karar verdi. Savcılık, geçen haziran ayında kesin ölüm nedeninin tespiti için olaya ilişkin numuneleri İstanbul Adli Tıp Kurumu’na göndermeye de karar verdi. Ancak eylül ayının başına kadar söz konusu numunelerin gönderilmediği anlaşıldı.

Savcılık kaynaklarından alınan bilgilere göre, soruşturma savcısı Albuz, dosyayı İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderdi. Ancak incelenmesi talep edilen numunelerin İstanbul’a iletilmediği belirlendi. İstanbul Tıp Kurumu da numunelerin gelmemesi üzerine dosyayı tekrar Ankara’ya gönderdi. Bunun üzerine eylül ayının başında numuneler ve soruşturma dosyası bir kez daha İstanbul’a gönderildi.

BAŞSAVCILIK DEVREYE GİRDİ

Soruşturma dosyasındaki bu aksaklıklar üzerine başsavcılık sürece el koydu. Şüpheliler için önce tutuklama talebinde bulunulmaması, soruşturma açısından hayati önem taşıyan numunelerin İstanbul Adli Tıp Kurumu’na geç gönderilmesi ve dosyada istenilen hızın sağlanmaması gerekçesiyle soruşturma dosyası Savcı Albuz’dan alındı. Dosya Ankara Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Koca’ya verildi. Bu kapsamda tutuklu bulunan şüphelilerden yeniden doku örneği alındı.

Etiketler dava Savcı Şule Çet