Okul servisinde unutulan çocuğun ölümüne hapis cezası

İzmir'de okul servisinde unutulan Alperen Sakin ölümü nedeniyle, servis şoförü ve servis görevlisine 9 yıl hapis cezası verildi. Okul sahibi de 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Duruşma sonrası açıklama yapan baba Serkan Sakin, "Sanıklar gereken cezayı almadı. Biz istinafa başvuracağız. Bu işin peşini bırakmayacağız" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İzmir'in Çiğli ilçesinde, kreş servisinde unutulan 3 yaşındaki Alperen Sakin'in ölümüyle ilgili davada karar açıklandı. Servis şoförü Tamer İşgören ve servis görevlisi D.K.'ye 9 yıl; okul sahibi Yurdagül İşgören, okul çalışanı Ahmet Somun ve sorumlu müdür Bekir Gül'e 5 yıl; öğretmen Arzu Gülmez'e 6 yıl hapis cezası verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Çiğli Özel Sevgi Yumağı Anaokulu'na giden 3 yaşındaki Alperen Sakin, 15 Ağustos 2017'de ailesi tarafından servis şoförü Taner İşgören ile rehber personel D.K.'ye teslim edildi.

Öğrenciler indirildiği sırada D.K., ağlayan bir öğrenciyi alarak, okula girdi. Serviste uyuyan Alperen Sakin'i fark etmeyen şoför, aracı okulun yanında bulunan arsaya çekti. Sakin'in kreşte olmadığını saatler sonra fark eden öğretmenler ile görevliler, okul ve bahçesini aramaya başladı. Aramadan sonuç alınamayınca, okulun güvenlik kamerası kayıtları incelendi ve Alperen'in okula girmediği görüldü.

Okul servisine bakan görevliler, Alperen Sakin'in, cansız bedenini buldu. Okul yöneticileri, polise verdikleri ilk ifadelerinde, Sakin'in uyku saatinde uyutulduğunu ve bir daha uyanmaması üzerine hastaneye götürüldüğünü söyledi. Durumdan şüphelenen polis, bir görevlinin ifadesinden yola çıkarak, Sakin'in kreş servisinde unutulduğu için öldüğünü ortaya çıkardı.

Soruşturma kapsamında, servis sürücüsü Taner İşgören ile eşi okul işletmecisi Yurdagül İşgören, tutuklandı. İddianamede, Taner ve Yurdagül İşgören, tutuksuz sanıklardan servis görevlisi D.K. ve sorumlu müdür Bekir Gül hakkında "bilinçli taksirle ölüme neden olmak" ve "suç delillerini yok etmek" suçlarından toplam 14'er yıl hapis cezası istendi.

Öğretmen Arzu Gülmez hakkında da, "taksirle ölüme sebebiyet vermek"ten 6 yıla kadar hapis cezası, okul çalışanı Ahmet Somun hakkında ise "suç delillerini yok etmek''ten 5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

'OĞLUMU EMANET ETTİĞİM KİŞİLERDEN KORUYAMADIM'

Duruşma öncesi açıklama yapan Alperen Sakin'in annesi Buket Sakin, "Nasıl ki Ceylin’in annesi Eylül’ün annesi, yavrularını koruyamadıysa ben de koruyamadım. Ki ben oğlumla parklarda oynarken bir adım arkasında düşerse diyen duran bir anne. Ama ben oğlumu emanet ettiğim kişilerden koruyamadım. Alınacak karar emsal olarak hayatımıza girecek. Bundan sonrada benzer davalarda önemli bir etkisi olacaktır" dedi.

'OĞLUM HAKİMİN SOL YANINDA OLACAK'

Oğlunun geçtiğimiz 6 Temmuz’da doğum günü olduğunu ve yaşasaydı 4 yaşına gireceğini anlatan anne Sakin, "Oğlum yaşasaydı 4 yaşında olacaktı. Yaşıtları gibi emziğini bırakacaktı. Doğum gününde mumları üfleyecekti. Kocaman gözleri mutluluktan büyüyecekti. Biz oğlumdan sonra doğum günü kutlayamıyoruz. Sol yanımda uyur, sol yanımı tutardı. Biraz sona mahkeme salonunda da koca adam hakimin de sol yanında olacak" diye konuştu.

AVUKAT: VÜCUT İZİ ÇALIŞMASI YAPILMAMASI İHMAL

Karşıyaka 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, baba Serkan Sakin ile anne Buket Sakin, tutuklu sanıklar Yurdagül ve Taner İşgören, tutuksuz sanık D.K. katıldı.

Sakin ailesinin Avukatı Şenol Diş, duruşmaya gelmeyen tutuksuz sanık Ahmet Somun'un duruşmaya getirilerek dinlenmesini talebinde bulundu. Avukat Diş, ayrıca olaydan sonra servis koltuğunda ve Alperen Sakin'in okul içindeki yatağında vücut izi çalışmasının yapılmamasının ihmal olduğunu öne sürdü.

Diş, okula giden öğrenci ailelerinin verdiği "okulda işkence yapıldığı" yönündeki ifadelerin dikkate alınmadığını belirterek, "Bu sebeple Alperen'in yaz sıcağında ceza vermek suretiyle okulda bir odaya kapatıldığı, olası kast ile Alperen'in öldüğü düşünüyoruz" dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın avukatı Müjgan Bilgen Özen ise suçun işleniş bakımından dolayı davanın ağır ceza mahkemesinde görülmesini talep etti.

'OĞLUMUN YAŞAM HAKKI ELİNDEN ALINDI'

Baba Serkan Sakin sanıklara en yüksek cezanın verilmesini istedi. Sakin, "Biz çocuğumuzun derdindeyken, mal derdine düşen sanıklara indirim yapılmadan en yüksek cezanın verilmesini istiyorum. Benim çocuğumun yaşam hakkı istismar edilmiştir. İstismar sadece cinsellikle olmaz" dedi.

Anne Buket Sakin ise oğlunun serviste öldüğüne inanmadığını söyleyerek, "Oğlumun serviste öldüğüne inanmıyorum. O gün 10 çocuk servisteyken D.K.'nin Alperen'i orada unutacağına ihtimal vermiyorum. Ben bu olayda birçok şeyin gizlendiğini düşünüyorum. O yüzden kamera kayıtlarının ortaya çıkarılmasını istiyorum" diye konuştu.

Sanık avukatları müvekkillerinin beraat ve tahliyesini talep etti.

SANIK: ASLİ KUSURLU OLANLAR TUTUKSUZ, BEN TUTUKLUYUM

Son savunmasını yapan sanık Taner İşgören "Olaydan dolayı çok üzgünüm. 11 aydır tutukluyum. Bilirkişi raporunda asli kusurlu olanlar tutuksuzken, ben tutukluyum. Ortada bir unutma eylemi var. Beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum" dedi.

Yurdagül İşgören ise eşinin söylediklerine katıldığını söyleyerek, "Ben çok üzgünüm. Velilerimiz gayet memnunmuş ki o kadar öğrenci kitlesine sahip olmuşuz. Kış döneminde hiçbir zaman sorun yaşamadan atlattık. Ama yaz döneminde böyle bir olay başımıza geldi. Ben kazaya ve kadere inanıyorum" dedi. Diğer sanık D.K. ise beraat talebinde bulundu.

TUTUKLULUK HALLERİ DEVAM EDECEK

Aranın ardından mahkeme, Taner İşgören ve D.K.'ye bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermekten 9 yıl hapis cezası verdi. Yurdagül İşgören, Bekir Gül ve taksirle ölüme sebebiyet vermekten 5 yıl, Arzu Gülmez taksirin ağırlığı göz önüne alınarak 6 yıl, Ahmet Somun ise delilleri karartmaktan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme Taner İşgören ve Yurdagül İşgören'in tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

BABA SAKİN: SANIKLAR GEREKEN CEZAYI ALMADI

Duruşma sonrası açıklama yapan baba Serkan Sakin, "Sanıklar gereken cezayı almadı. Biz istinafa başvuracağız. Bu işin peşini bırakmayacağız" dedi. (İZMİR/DHA)