Bakanlık raporu: Cezaevinde çete var, korunuyor!

Cezaevinde öldürülen Ulaş Yurdakul hakkında yeni detaylar ortaya çıkıyor. Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı 377 sayfalık raporda, cezaevinde bir çete olduğunu ve idarenin de bunu kolladığını anlatıp 26 görevli hakkında suç duyurusunda bulunuyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Balıkesir L Tipi Cezaevi’nde mahkûmlar tarafından öldürülen Ulaş Yurdakul hakkında, yeni bir rapor hazırlandı. Yurdakul ailesinin avukatı, "Raporda cezaevinde bir çete olduğu, idarenin de onları kolladığı anlatılıyor" dedi.

Adalet Bakanlığı Başkontrolörlüğü tarafından hazırlanan raporda, cezaevinde görevli 26 kişi hakkında 'görevi kötüye kullanmak' suçundan işlem yapılması talep edildi. 1 Ocak 2017 tarihinde cezaevinde adli hükümlü olarak kalırken diğer mahkumlar tarafından işkence edilerek öldürülen Ulaş Yurdakul hakkında hazırlanan rapor sonrası, Kepsut Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı; ancak 'kovuşturmaya yer yok' kararı verdi. Kararda, hazırlanan rapora binaen soruşturma açıldığı belirtilerek, görevliler ile ilgili isteyerek herhangi bir zararın, kayırmacılığın olmadığına değinildi. Yurdakul ailesinin avukatı Hakan Günaslan ise, "Hazırlanan raporda cezaevinde bir çete olduğu ve idarenin de bunu kolladığı anlatılıyor" dedi.

Cumhuriyet'ten Zehra Özdilek'in haberine göre avukat Günaslan, "Basında çıkan haberler üzerine cezaevleri baş kontrolörü gidip 35 gün cezaevinde soruşturma yürütüyor. Ekleriyle birlikte çok detaylı bir rapor hazırlıyor. 377 sayfalık raporda, cezaevinde bir çete olduğunu ve idarenin de bunu kolladığını anlatıp 26 görevli hakkında suç duyurusunda bulunuyor. Bunun üzerine tekrar görevlilerle ilgili ek soruşturma başlıyor ancak savcı yine rapora ve çok sayıda ifadeye rağmen takipsizlik kararı verdi" dedi.

'ÇOK SAYIDA İHMAL VAR'

Günaslan raporda bahsedilen ihmallere değinerek, "İhmaller zincirinin bir kaçı şöyle; 12 Aralık 2016 tarihinde yapılan sabah sayımında Ulaş Yurdakul’un görevli memurlar önünde fenalaşmasına rağmen müdahalede bulunulmaması. Yurdakul’un 1 Ocak 2017 tarihinde gündüz saatlerinde öldürülmesinden önceki gece saatlerinde hükümlüler tarafından darp edildiğinden bahisle o gece olağan kontrol ve güvenlik görevlerinin yerine getirilmemesi. 15 Aralık 2016 tarihinde akşam sayımında infaz ve koruma memurları C3 koğuşuna girmeden önce ve girdikten sonra Nihat Şen’in, Ulaş Yurdakul’a tokat atması ve bu durumun kameradan görülebiliyor olması. 1 Ocak 2017 tarihinde Ulaş Yurdakul’un sabah sayımında ayakta değil yatağında kontrol edilmesi, sabah sayımından yaklaşık 4-5 saat sonra vefat etmiş olması ve gece darp edildiği sebebiyle sabah sayımında gerekli hassasiyetin gösterilmemesi" diye konuştu.

'KAMERALARIN ÖNÜNDE DAYAK YEMİŞ'

Hakan Günaslan rapordan anlaşıldığı kadarıyla Yurdakul’un terbiye edilmek amacıyla C3 koğuşuna bilinçli olarak verildiğini dile getirerek, "Kameranın önünde defalarca dayak yemiş, sayım sırasında baygınlık geçirmiş ancak görevliler müdahale etmemiştir. Bu kadar şiddete uğrayan biri kaçınılmaz olarak ölmüş, ölümünden sonra da cezaevi görevlileri tarafından gerçekleştirilen prosedür eksik olarak tamamlanmış olay adeta örtbas edilmek istenmiştir" ifadelerini kullandı.

Görevlilerin görevlerini ihmal etmeleri sonucu ölümün meydana geldiğini belirten Günaslan şöyle devam etti: "Görevlerini yerine getirmiş olmaları durumunda ölümün meydana gelmeyeceği ortadadır. Olayda infaz koruma memurları, infaz koruma baş memurları, kurum doktoru, kurum 1. ve 2. müdürleri yani baştan sona kurumdaki bütün görevlilerin ihmali davranışı söz konusudur. Soruşturma savcısı müfettiş raporunu yok saymış, takipsizlik kararı ile cezaevi görevlilerini korumuştur."

Kaynak