AK Partili Turan: Bedelli askerliğe kalıcı çözüm arıyoruz

AK Parti yöneticisi Bülent Turan bedelli askerliğe' bedelli denilmesini doğru bulmadıklarını söyledi. "Askerlik bizim ortak derdimiz" diyen Turan zorunlu askerlik konusuna anlık değil kalıcı bir çözüm aradıklarını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, partisinin seçim vaadi 'bedelli askerlik konusunda açıklamalarda bulundu. Turan, bedelli askerliğe 'bedelli' denilmesini doğru bulmadıklarını söyledi.

CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulunan Bülent Turan, 'bedelli askerlik'le ilgili soruya şu yanıtı verdi:

Başkanlık sistemindeki yeni Başkanımızın talebi esas olacaktır. Zannedersem bunlar ekimde konuşulacak konular. Şu an OHAL'e ilişkin bir bağlam var.

Bedelli askerlik bizim savunduğumuz, istediğimiz bir yaklaşım. Hatta bedelli askerliği biz eski yıllardaki gibi 'bedelli' ifadesiyle doğru bulmuyoruz. Diyoruz ki gençlerin sorunları var. Bunların çözümü için adım atmamız lazım.

'BU ÇOK BÜYÜK PROBLEM'

5 milyondan fazla bedelli askerlik bekleyen gencin olduğunu belirten Turan, şöyle dedi: "Oysa Genelkurmay'ımızın talep ettiği 300 binlerde. Yıllık 300 bin olan talebin karşısında 5 milyon insan var. Bu çok büyük bir problem. Bu problemin çözümü için de adım atmak istiyoruz. Ama bunun böyle anlık olarak 'yarın yapıyoruz' diye değil. Daha kalıcı olabilir, daha makul fiyatlarla, daha makul çalışmalarla değerlendirilebilir.

Sadece 'para verdim askerlik yaptım' değil de daha kalıcı bir iş yapmamız lazım. Bakınız 3-4 yıldan beri, standart askerimiz operasyona gitmiyor. Er gitmiyor. Bir anlamda profesyonel askerliğe geçiş yapıldı, kısmen de olsa."

'ASKERLİK BİZİM ORTAK DERDİMİZ'

AK Partili Turan, şöyle devam etti: "Artık uzmanlarımız, astsubaylarımız, subaylarımız operasyonlarda görev alıyor. Sadece 3-5 aylık askerler gitmiyorlar operasyona. Şimdi diyoruz ki, madem profesyonel askerliğe geçiyoruz, o zaman bunun bir adım ötesini yapalım

Ülkede askerlikle ilgili sorun yaşayan gençler olmasın istiyoruz. Askerlik bizim ortak değerimiz. Tabi ki savunmayı öğreneceğiz, yardımcı olacağız. Ama sadece uzun yıllar doktorluk, avukatlık yapan insanların 'hadi bakalım git askerlik yap' dememizdeki zorluğu herkes yaşıyor. O yüzden bedelliyi anlık değil, kalıcı yapısal bir sorun olarak ele alalım ve çözelim istiyoruz."

Sosyal medyada bedelli: 15 bin verirsem 25 gün gitmem!Sosyal medyada bedelli: 15 bin verirsem 25 gün gitmem!