Ermeni Soykırımı anmasına polis müdahalesi: 'Soykırım' demeyin

İHD'nin 1915 Ermeni Soykırımı’nın 103. yıl dönümü dolayısıyla yapmak istediği açıklama metninde ‘Soykırım’ ve ‘Katliam’ kelimeleri olduğu gerekçesiyle polis tarafından engellendi. 3 kişi gözaltına alındı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu, 1915 Ermeni Soykırımı’nın 103. yıldönümü dolayısıyla Sultanahmet’te bulunan Türk ve İslam Eserleri Müzesi önünde bir anma düzenlemek istedi.

Bu esnada polis, açıklamada yer alan ‘Soykırım’ ve ‘Katliam’ kelimelerinin kullanılmaması halinde açıklamaya izin vereceklerini belirtti ve pankartlara el koydu. Polis açıklamaya katılmak üzere alanda bulunan basın mensupları dahil herkesi GBT uygulaması yaptı.

'ANNEMİ ÖLDÜRDÜLER BU SOYKIRIM DEĞİL DE NE?'

MA’da yer alan habere göre, engellemeye tepki gösteren İHD Eş Genel Başkanı avukat Eren Keskin, bu uygulamanın ifade ve düşünce özgürlüğüne ket vurmak anlamına geldiğini belirterek şunları söyledi: “O kelimeler olmadan açıklama yapılmasının bir anlamı yok. Geçen sene de ondan önceki sene de OHAL vardı. 2015’ten bu yana ilk defa böyle bir durumla karşı karşıya kalıyoruz.”

28 Aralık 2012 tarihinde Samatya’da öldürülen Maritza Küçük’ün kızı Bayzar Küçük de, “Annemi öldürdüler, çırılçıplak ettiler. Bu soykırım değil de nedir? Neden izin verilmiyor” diyerek engellemeye tepki gösterdi. Açıklamaya katılmak için yurtdışından gelen bir heyet de, polisin tutumundan kaynaklı açıklama yapmayacaklarını söyledi.

3 GÖZALTI

Engellemeler sonra İHD İstanbul Şubesi’nde bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Burada yapılan açıklamada Leman Yurtsever, Jihan Tosun ve Gamze Yaman’ın gözaltına alındığı bildirildi.