Çavuşoğlu: ABD ile yapılacak görüşme ertelenebilir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile Menbiç konusunun ele alınacağı, 19 Mart'ta yapılacak görüşmenin ertelenebileceğini söyledi. Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Türkiye ile vize rejiminin kolaylaştırılmasının, vize kaldırılmasının ilk aşaması olabileceğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Moskova'da bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov heyetleriyle birlikte görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası iki bakan kameralar karşısına geçti. Çavuşoğlu basın toplantısında, ABD'yle 19 Mart tarihinde yapılacak toplantının ertelenebileceğini söyledi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Yeni Dışişleri Bakanı (Mike Pompeo) ile aynı anlayışla çalışmak isteriz" diye konuştu.

'AMAÇ SURİYE TOPRAKLARINI İŞGAL ETMEK DEĞİL'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, şöyle dedi: "Suriye'nin doğusu olsun batısı olsun biz her yerde Suriye'nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Zeytin Dalı operasyonunun amacı bu bölgedeki ülkemize tehdit oluşturan teröristleri etkisiz hale getirmektir. Gittiğimiz her yerde sivillere destek veriyoruz. Operasyonun amacı Suriye topraklarını işgal etmek değil."

ABD ve Türkiye'nin Menbiç üzerinde anlaştığı ve YPG'lilerin bölgeden çekileceği iddia edilmişti. Çavuşoğlu'nın 19 Mart tarihinde Washington'a giderek Menbiç görüşmelerinin yapılması bekleniyordu. Ancak ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı dün görevden aldı.

'S-400'LERİN TESLİMATI HIZLANACAK'

İki dışişleri bakanının yaptığı basın açıklamasında S-400'ler de gündeme geldi. Çavuşoğlu, "S-400'leri ne kadar çabuk alırsak o kadar iyi" ifadelerini kullanırken, Lavrov, "S-400'lerin teslimatını hızlandıracağız" dedi.

LAVROV: VİZE REJİMİNİN KOLAYLAŞTIRILMASINI DA GÖRÜŞTÜK

Lavrov, Rusya ile Türkiye arasındaki vize rejiminin kolaylaştırılmasının vize kaldırılmasının ilk aşaması olabileceğini de söyledi. Rus bakan, ”Vize rejiminin kolaylaştırılması yönündeki atılacak adımları görüştük. Sonuç olarak bu aşamada vize kolaylaştırılmasına ilişkin atılacak adımlar, ileride vizesiz rejiminin yeniden uygulanması için şartların hazırlanması üzerinde çalışmaların ilk aşaması olabilecek” dedi.

Ayrıca Lavrov, vize rejiminin karşılıklı kolaylaştırılması konusunda Rusya’nın öncelliğinin Rusların güvenliği sağlanması olacağını belirtti.(HABER MERKEZİ)