MİT TIR'ları davasında, diğer davaların beklenmesi talebi reddedildi

MİT TIR'larıyla ilgili davada Can Dündar, Erdem Gül ve Enis Berberoğlu'nun avukatlarının diğer davaların sonuçlarının beklenmesi talebi reddedildi. Mahkeme heyeti, davayı uzatacağı gerekçesiyle, avukatların taleplerini reddetti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) ait TIR'ların durdurulması görüntülerinin yayınlanmasıyla ilgili davaya devam edildi.

İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya, cezaevinde olan Enis Berberoğlu, SEGBİS ile duruşmaya katılırken, Almanya'da olan Can Dündar'ın eşi Dilek Dündar da duruşmayı izledi.

BİRLEŞTİRİLEN DOSYA YENİDEN AYRILDI

Mahkeme heyeti, MİT TIR'ları görüntülerinin 2017 yılında sosyal medyada yayınlanmasına ilişkin Dündar hakkında, "Devletin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla temin etme ve açıklama" suçundan bir dava daha açıldığını, açılan bu dava dosyasının da mahkemenin üçüncü heyeti tarafından kabul edilerek, bu dava dosyasıyla birleştirdiğini açıkladı.

Söz konusu eylemin bu dava dosyasındaki eylem ile farklı olduğunu belirten mahkeme heyeti, dosyaların birleştirilmesinde herhangi bir yarar bulunmadığını belirtilerek, bu dava dosyasından ayrılmasına karar verdi.

MAHKEME HEYETİ: DAVAYI UZATIR

Daha sonra Erdem Gül ve Can Dündar'ın avukatları söz alarak, MİT TIR'larına ilişkin Yargıtay'da görülen dava ile Gül ve Dündar hakkında daha önce verilen kararın sonuçlarının beklenmesini talep ettiler.

Yine, MİT TIR'ları görüntülerinin yayınlanmasına ilişkin Aydınlık Gazetesi'ne açılan dava ile İstinaf Mahkemesi'nin Enis Berberoğlu hakkında verdiği kararın da sonuçlarının beklenmesi talep ederek, bu dosyayı etkileyeceği kanaatinde olduklarını bu nedenle de dosyaların sonuçlanmasının bekletici mesele yapılmasını istediklerini dile getirdiler.

Ara kararını veren mahkeme heyeti, sanık avukatlarının ilgili dosyaların sonuçlarının beklenmesi talebinin yargılamanın uzamasına sebebiyet vereceği ve yargılamaya bir katkısının olmayacağı gerekçesiyle reddine karar verdi. Mahkeme heyeti, sanık ve avukatlarının usul ve esasa ilişkin beyanlarını hazırlamaları için süre vererek davayı 14 Mart'a erteledi. (İSTANBUL/DHA)