Barodan avukatlara 'mavi-pembe' ajanda

Mersin Barosu Başkanlığı, üye avukatları için erkeklere mavi, kadınlara da pembe renkli ajanda gönderdi. Baroya kayıtlı bir grup kadın avukat ise duruma tepki göstererek; "Cinsiyete göre renk seçimi cinsiyet ayrımcılığıdır” dedi.

DUVAR – Mersin Barosu Başkanlığı, üyelerine 2018 yılı için özel olarak mavi ve pembe ajandalar hazırlattı. Baro erkek avukatlara mavi kadın avukatlara ise pembe ciltli ajanda gönderdi. Bu duruma tepki gösteren bir grup kadın avukat Mersin Barosu Başkanı Ali Er’in makamına giderek pembe ciltli ajandaları iade etti. Grup adına açıklama yapan Avukat Ezgi Özkan, “Cinsiyete göre renk seçimi cinsiyet ayrımcılığıdır” dedi.

‘AYRIMCILIK AYIRMAKLA BAŞLAYAN BİR EYLEM…’

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, kadınlar, ajandaları neden iade ettiklerini de baro başkanlığına yazılan bir yazıyla dile getirdi. Yazıda, 2018 yılı baro ajandalarının kadın-erkek ayrımı yapılarak  pembe mavi basımı ile ilgili sorular yöneltildiği ancak baro yönetim kurulunun bu sorulara yanıt vermediği hatırlatıldı.

Yazıda, şöyle denildi: “Ayrımcılık ayırmakla başlayan bir eylem olup, zaman içerisinde kendi dilini, kültürünü, ağını örer. Ayrıma uğrayanı yok sayan meşrulaştırıcı, pembe/mavi dünyalar ile devamlılığını sağlar. İnsanlık tarihinin en eski ayrımcılığı olan kadın/erkek ayrımcılığında da aynı döngü geçerli olup, toplumsal cinsiyet rolleri kültürel kanallarla ayrımcılığa hizmet eder. Bizler pembe/mavi dünyalarımız olmadığını, ayırmanın tam da bu noktadan başladığını biliyoruz ve bilinsin istiyoruz.”