Hürriyet gazetesine saldırı davasında 6 tanığa zorla getirme kararı

Hürriyet gazetesi binasına yönelik saldırıyla ilgili davaya devam edildi. Mahkeme, 6 tanığın zorla getirilmesine karar verdi.
Fotoğraf: Hürriyet

DUVAR – Hürriyet gazetesine yönelik saldırıyla ilgili davada, 3 polis memuru tanık olarak dinlendi. Mahkeme heyeti, 6 tanık hakkında zorla getirme kararı verdi.

Hürriyet gazetesine, 2015’te düzenlenen saldırıyla ilgili 26 kişinin tutuksuz olarak yargılandığı davanın, 6’ncı duruşması bugün görüldü. Bakırköy 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Kemal Karakurt ile şikayetçi Hürriyet Gazetecilik ve Matbacılık A.Ş. adına Eren Mustafa Şener katıldı.

Duruşmaya müşteki sıfatıyla dinlenen Şafak Çetin Çorum “Olay tarihinde Hürriyet Gazetecilik A.Ş. vekiliydim. 6 Eylül 2015 tarihinde saat 23.00’da ben evdeyken gazete binasına saldırı olduğu haberi gelince ben de gittim. Ben gittiğimde bina korkuluklarının önünde kalabalık toplanmıştı. İçerdeki kalabalık grup dışarı çıkarılmıştı. Ancak binaya verilen zarar görülüyordu” dedi.

Araç bariyerleri, kameralar ve giriş kapısındaki camların kırıldığını söyleyen Çorum, “Ancak bu zarar verme ve bina bahçesi içerisine girilme anına şahit olmadım. Ben gittiğimde grup bahçeden dışarıya çıkarılmış, korkuluğun dışında bekliyorlardı. Slogan atılıyordu. Ben de avukat olarak müşteki vekili sıfatıyla karakoldaki yasal süreçte şahit oldum. Olaya karışan kişileri teşhis etmem mümkün değildir. Ben 11 Ocak 2016 tarihinde işten de ayrıldım. Bu nedenle şahsi bir şikayetimde yoktur” diye konuştu.

‘GÖZALTI İŞLEMİ YAPMADIK’

Duruşmada tanık olarak dinlenen polis memuru Yasin Keklik, “Akşam saatlerinde kalabalık bir grup sloganlar atarak gazete binasına gelmeye başladı. Bina önüne gelen kamyonlar binanın araç giriş ve çıkış kapılarını kapatmıştı. Kalabalık grup bizi aşıp bina içine doğru girmeye başladı. Takviye ekip istedik. Ancak içeri giren kalabalık grup, bina camlarını tekmelediler. Ellerine geçen maddeleri binaya fırlattılar” dedi.

Takviye ekip gelinde saldırganları dışarı çıkardıklarını aktaran Keklik, “Herhangi bir gözaltı işlemi yapmadık. Benim olaya dahil olan bina bahçesine girip zarar veren kişileri teşhis edebilmem mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

‘GAZETE BİNASININ KAPISINA ZARAR VERİLMİŞTİ’

Tanık polis memuru Numan Bülbül, bir grubun Hürriyet gazetesine saldırdıkları haberi gelince TOMA ile olay yerine gittiklerini kaydetti. Gazete binasının kapısına zarar verildiğini ifade eden Bülbül, şunları söyledi:

“Bir grup gazete bahçesine girmişti. Gazete binasının kapısına zarar verilmişti. Güvenlik görevlileri müdahale edemeyip içeri girmişti. Binanın giriş camlarına zarar verilmişti. Anladığım kadarıyla bir grup genç bu eylemleri yapmış, daha yetişkin kişiler de onları durdurmaya çalışmıştı. Fazla bir müdahaleye gerek kalmadan şahıslar dışarı çıkarıldı. İlerleyen sürede araçlar, kamyonlar da arttı. Gazete binasının bahçesine giren zarar veren kişileri tanımıyorum”

Tanık polis memuru İsmail Salik de olay günü takviye ekip olarak oraya gittiklerini anlatarak binaya zarar verenleri teşhis etmesinin mümkün olmadığını belirtti.

6 TANIĞA ZORLA GETİRME KARARI

Dinlenmeyen 6 tanığın zorla getirilmesine karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

NE OLMUŞTU?

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, 6 ve 8 Eylül 2015’te Hürriyet gazetesine yapılan saldırılar sonrasında, 26 sanık hakkında, “Mala zarar verme” ve “Nitelikli konut dokunulmazlığını ihlal” suçlamasıyla iddianame hazırlamıştı.

İddianamede kalabalık bir gurubun 6 Eylül 2016 tarihinde 23.05’te gazete binasına gittikleri, korkuluk demirlerini sökerek bariyerleri kırdıkları, bahçedeki aydınlatma direklerine zarar verdikleri, kamera cihazlarını kırdıkları, giriş kapısını zorlayarak bina içerisine girmek istedikleri, özel güvenlik ve emniyet güçleri tarafından dışarıya çıkarıldıkları belirtiliyor.

8 Eylül 2016 tarihinde, polislerin saldırıda hayatını kaybetmesini protesto eden bir grubun İstanbul Emniyet Müdürlüğü’de önünde toplandığı, bu grubun gazetenin yönetim binasına önüne gittiği, protestolarına burada devam ettiği belirtiliyor. Şüphelilerin, güvenlik güçlerini iterek bahçeye girdikleri, ışıklandırma aparatlarını, binanın giriş kapısındaki döner cam kapıyı, vitrin camlarını, kameraları, giriş kapısındaki bariyerleri kırarak zarar verdikleri, giriş kapısını zorlayarak içeri girmek istedikleri, olay yerine gelen takviye güvenlik güçlerince bahçeden çıkarıldıkları anlatılıyor.

İddianamede 26 şüphelinin, “Mala zarar verme” ve “Nitelikli konut dokunulmazlığını ihlal etme” suçlarından 2 yıl 4’er aydan 9’ar yıla kadar hapis cezası verilmesi isteniyor. (İSTANBUL/DHA)