Bekir Kaya Eylül’de mahkemeye çıkacak

Tutuklu Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bekir Kaya hakkında iddianame hazırlandı. Kaya, 10 ay sonra hakim karşısında.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı iken görevden alınan Bekir Kaya, belediye çalışanları Çetin Çiftçi, Cuma Köylüoğlu, Zelal Tanlı, Mehmet Halim Eryiğit, Can Tayan ile MEYA-DER yöneticileri İdris Şaybak ve Neriman Urar hakkında Van Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede tamamlandı. İddianamede mezarlık yapımı, cenazelere katılım, kayyım protestoları ve yoksullar için yapılan yardımlarla ilgili de suçlamalar yer aldı.

İki hafta önce Yargıtay, Van’daki “KCK davası”nda aralarında Bekir Kaya’nın da bulunduğu 13 kişiye verilen cezalar için ‘suç’ olarak gösterilen taziye ziyaretleri, Newroz, Kürt dil bayramı, 8 Mart, Anayasa referandumunu boykot mitingleri gibi eylemlerde yapılan konuşmaların suç sayılmasının kanuna aykırı olduğunu vurgulamıştı. Kaya, Yargıtay’ın kanuna aykırı bulduğu iddialarla bu kez de başka bir davadan yargılanacak.

SUÇ: KAYYIMI PROTESTO ETMEK

Vanhaberdar’den Oktay Candemir'in haberine göre, Van Cumhuriyet Savcılığı, PKK yöneticilerinden Murat Karayılan’ın ‘kayyımları hedef alacaklarını’ açıklamasının, yapılan protestolara 'referans' olduğunu iddia ederek, kayyım protestosu ve iş bırakma eylemlerini 'talimatla işlenen suç' olarak yazdı. Kaya’nın, ilçe belediyelere atanan kayyımlara yönelik protestolara öncülük yaptığı da iddia edildi.

'YOKSULLARA YARDIM' SUÇLAMASI

Kaya ile ilgili suçlamalardan bir diğeri ise 677 sayılı KHK kapsamında kapatılan Van Yoksullukla Mücadele Derneği’ne kaynak aktarılması. Belediye personelinin bu derneğe gönüllü olarak 2015 yılında yaptığı 20 bin 950 TL, 2016 yılında ise 34 bin 720 TL yardım yapması suç sayıldı. Yasal ve banka hesapları üzerinden yapılan bu yardımların neden ve hangi yasaya göre suç olduğu ise iddianamede yer almadı. Savcı, benzer iddialarını bir araya getirerek, Bekir Kaya’nın PKK ile 'organik ve hiyerarşik bir ilişki içinde olduğunu' da savundu.

‘BEKİR KAYA SERBEST BIRAKILMALI’

İddianameyle ilgili görüşlerini açıklayan Kaya’nın avukatları, ortada suç olmayınca savcının her şeyi suç kategorisine ekleyerek, iddianameyi doldurduğunu söyledi. Yoksullara yardım etmenin 'suç' görülmesini tarif eden bir yasa olmadığını belirten avukatlar, “Bekir Kaya, ortada iddia bile yokken 9 aydır cezaevinde yatıyor. Bu nedenle derhal serbest bırakılması lazım” dedi.

İLK DURUŞMA 8 EYLÜL’DE

Kaya ve 7 kişinin, Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaları 8 Eylül’de görülecek. Böylelikle Kaya, 10 ay sonra ilk defa hakim karşısına çıkmış olacak. Yerine kayyım atanan Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bekir Kaya, Kasım 2016’dan bu yana Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.