Ahmet İsvan için İBB önünde tören

İstanbul'un Eski Belediye Başkanı Ahmet İsvan için tören düzenlendi. Törenin ardından İsvan'ın cenazesi Levent'teki Afet Yolal Camii'ne götürüldü. İsvan 1973-1977 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapmıştı.

DUVAR – 1 Mayıs’ta hayatını kaybeden İstanbul’un Eski Belediye Başkanı Ahmet İsvan için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Saraçhane’de bulunan başkanlık binası önünde tören düzenlendi. 94 yaşında hayatını kaybeden İsvan, 1973-1977 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapmıştı.

Törene İsvan’ın oğulları Osman, Orhan ile kızı Nurhan İsvan, torunları, aile mensuplarının yanı sıra İİBB Başkanı Kadir Topbaş, 1989-1994 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Nurettin Sözen, CHP TBMM Başkanvekili Engin Altay, CHP milletvekilleri Tuncay Özkan, Gürsel Tekin, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, CHP İBB Grupbaşkanvekili Ertuğrul Gülsever, CHP eski milletvekili ve eski DİSK Başkanı Süleyman Çelebi ile AK Parti Meclis üyeleri, bürokratlar, CHP’li ilçe belediye başkanları ile çok sayıda belediye çalışanı katıldı.

 

SÖZEN: HALK İÇİN BELEDİYECİLİK YAPTI

Törende konuşan İstanbul’un eski Belediye Başkanlarından Nurettin Sözen İsvan’ın halkçı belediyecilik anlayışına vurgu yaptı. Sözen “1973’te başkanlığa gelirken vaatleri dürüst ve onurlu belediyecilikti. Görevde kaldığı sürece de bu vaadlerin arkasında durdu. Biz onunla övünüyoruz. Rahat uyu Sayın İsvan, hepimiz senin yaptıklarını unutmadık, unutmayacağız” şeklinde konuştu.  İBB Başkanı Kadir Topbaş ise, İsvan’ın belediyecilik anlayışının model olduğunu belirterek, “Dürüstlüğü, netliği ve inandığının arkasında duruşu ile önemli bir kişiliğe sahip olan Ahmet İsvan bu kentte önemli dönüşümlere ve değişimlere sebep olmuştur. İstanbul zor bir kent ama bütün zorlukların, hem siyasi hayatında hem yönetim hayatında üstesinden gelmeyi başarmış model bir insan. Kişiliği, inançları, samimiyeti ve dürüstlüğü ile her daim hafızalarda kalacak güzel bir insan” dedi.

‘İSVAN TAKSİM’DE  POLİSLERE BARİKAT OLDU’

Davutpaşa Cezaevinde yattığı yıllarda koğuş arkadaşı olan eski CHP milletvekili Süleyman Çelebi de İsvan’ı anlattı. İsvan’la geçirdikleri cezaevi günlerini anlatan Çelebi, “İsvan, 1 Mayıs 1977 Taksim katliamında bedenini halka saldıran polisin önünde barikat yaptı. Bu cesur tavrından dolayı sıkı yönetim mahkemesinde, DİSK davasında yargılandı. Kasım 1980’den Ocak 1983’e kadar 27 ay hapis kaldı. Aynı koğuştaydık. Cezaevi yaşamının getirdiği sorumlulukla davrandı. Mütevazıydı, kimseden ayrıcalık beklemezdi. Bu sanayi kenti İstanbul’da destan yazmış bir başkandı. Ve biz DİSK’liler onun işçi sınıfı için harcadığı emeği unutamazdık. O ayrıcalık istemese de gözümüzde yeri başkaydı” dedi.

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat da İsvan’ın yargılandığı davadan beraat ettiğini ve suçsuz bulunduğunu vurgulayarak “Barışın mücadelesini verdi. O gün de barışın, hoşgörünün savunucusuydu. Ülkenin iki yakasını bir araya getirmenin mücadelesini o gün de verdi” dedi.

Konuşmaların ardından İsvan’ın naaşı zabıta tören mangasının omuzlarında cenaze aracına konularak, cenaze töreninin yapılacağı Levent’teki Afet Yolal Camii’ne götürüldü. (İSTANBUL/DHA)