'Yetim paraları Clinton'a gitti' iddiası!

KHK ile FETÖ bağlantısı gerekçesi ile kapatılan Kimse Yok Mu Derneği'nin yetimler için toplanan paraların bir bölümünün Hillary Clinton'un başkanlık kampanyasına aktarıldığı iddiası soruşturmaya dahil oldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kimse Yok Mu Derneği'ne yönelik yürütülen FETÖ soruşturmasında ByLock kullanan 82 kişi için gözaltı kararı verildi. Derneğin yetimler için topladığı paralardan bir bölümünü Hillary Clinton’ın ABD başkanlık yarışındaki seçim kampanyasına destek olarak gönderdiği ileri sürüldü.

KHK ile kapatılan Kimse Yok Mu Derneği'ne yönelik Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu'nca yürütülen soruşturmada dernekten elde edilen dijital delillerin incelemesinde bazı şüphelilerin ByLock kullandığı tespit edildi.

Aralarında dernek yöneticisi ve çalışanlarının da bulunduğu 82 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri şüphelileri yakalamak için İstanbul merkezli 31 ilde eşzamanlı düzenlenen operasyonda 32 şüpheliyi gözaltına aldı.

5-10 BİN DOLARLIK DİLİMLER HALİNDE...

Yürütülen soruşturmada Kimse Yok Mu Derneği'nin eski çalışanlarına yönelik önemli suçlamaların bulunduğu öğrenildi. Habertürk'ten Nihat Uludağ ve Arzu Kaya'nın haberine göre, dernek tarafından yetimler için toplanan yardım paralarının, 2014 yılından sonra ABD başkanlık seçimleri sırasında Hillary Clinton'ın seçim kampanyasına destek olmak için 5 ile 10 bin dolarlık dilimler halinde gönderildiği iddia edildi.

Derneğin 2014 yılından sonra Hollanda ve bazı Avrupa ülkelerinde 'Kimse Yok Mu International' ismiyle faaliyet yürüttüğü ve milyonlarca liralık yardım paralarını da FETÖ'ye aktardıkları ileri sürüldü.

Derneğe yönelik yürütülen soruşturmada geçen yıl Eylül ayında 121 şüpheli hakkında, ‘silahlı terör örgütüne üye olmak', ‘suçtan kaynaklı mal varlığı değerlerini aklamak' ve ‘terörün finansmanının önlenmesine dair kanuna muhalefet' suçlarından gözaltı kararı verilmişti.