IŞİD sanıklarına ilk duruşmada tahliye

Antalya'da IŞİD örgütü üyesi oldukları iddiasıyla yargılanan 3 sanık, tahliye edildi. Mahkeme, 3 kişiyi tutuklayarak duruşmayı erteledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Antalya'da geçen ekim ayında çatışma bölgelerindeki IŞİDüyeleriyle bağlantılı oldukları iddiasıyla aralarında pazarcılık yapan Eyüp Y. ile kızı ve eşinin de bulunduğu 7 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin adreslerinde ve cep telefonlarında örgütsel dokümanlar bulundu. Şüphelilerden Eyüp Y. ile Sinan D. ve Suriye uyruklu Ahmat Alalı A. tutuklandı. Eyüp Y.'nin eşi Senem Y. ile kızı Aleyna Y. ve Hakan T. ile Ammar C. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Haklarında 'terör örgütü' üyeliğinden 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan 7 sanığın Antalya 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına başlandı.

'IŞİD ÜYESİ DEĞİL, MİLLİ SPORCUYUM'

Tutuklu sanıklardan Eyüp Y., IŞİD mensubu değil, milli boksör olduğunu iddia etti. Pazarcılık yaptığını anlatan Eyüp Y., cep telefonundaki materyallerin de kendisine değil, kızı Aleyna'ya ait olduğunu öne sürdü. Kendisinin çatışma bölgelerine eleman göndermediğini ileri süren Eyüp Y., "IŞİD'e göndermesi için bir kişinin hayvan olması lazım. Bunlar insanları kesiyor. Küçük çocukları öldürüyorlar. Böyle bir İslam yok. Benim kanaatime göre IŞİD İsrail'in bir oyunudur" dedi.

Tutuklu yargılanan özel güvenlik görevlisi Sinan D. de suçlamaları kabul etmedi. Cep telefonundaki yazının Ali İmran Suresi'nin 186'ncı ayeti olduğunu öne süren Sinan D., intihar videosunu ise internette dolaşırken görüp indirdiğini söyledi. Antalya'nın Korkuteli ilçesindeki bir hayvan çiftliğinde çalıştığını söyleyen Suriye uyruklu Ahmad Alalı A. ise 4 yıldır Antalya dışına hiç çıkmadığını, haksız yere tutuklu olduğunu iddia etti. Kullandığı cep telefonundaki materyallerin kendisine ait olmadığını iddia eden Ahmad Alalı A., "Benim 2 telefonum var. Bu telefonları Antalya hali çevresindeki Suriyelilerden almıştım. Ben Suriye'den ayrıldığımda IŞİD diye bir örgüt yoktu. Onların amblemlerini de bilmiyorum" dedi. Tutuksuz yargılanan biri Suriyeli 4 sanık da suçsuz olduklarını söyledi. Duruşmada dinlenen tanıklar da sanıkların IŞİD'ın propagandasını yapıp eleman temin ettiğini görmediklerini söyledi. (ANTALYA/DHA)