Son bir yılda HDP ve DBP'nin 5 bin 530 üyesi tutuklandı

1 Kasım seçimlerinin ardından HDP ve DBP'nin, 5 bin 530 üyesi tutuklandı. Tutuklananlar arasında milletvekilleri ve belediye başkanları da bulunuyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Son bir yılda HDP ve DBP üyesi 14 bin 200 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 5 bin 530 kişi tutuklandı.

DİHABER'in haberine göre, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Hukuk Komisyonları ile basın birimleri son bir yılda yaşanan gözaltı ve tutuklamalarla ilgili verileri açıkladı. Buna göre, 1 Kasım 2015 seçimlerinden bugüne kadar, yaklaşık 7 bin 200 HDP üye ve yöneticisi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan HDP'lilerden 2 bin 830'u tutuklanırken, cezaevine gönderilenlerin 634'ü il, ilçe veya parti yöneticisi. Tutuklananlar arasında 10 HDP milletvekili de bulunuyor.

HDP’nin bir bileşeni olan DBP’nin ise son bir yılda 7 bin üye ve yöneticisi gözaltına alındı. Bunların 2 bin 700’ü tutuklanırken, tutuklananların en az 450’si il, ilçe eş başkanı ya da yönetici.

34 DBP'Lİ BELEDİYEYE KAYYIM ATANDI

Darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında, DBP'li 34 belediyeye kayyım atandı. 4 ilçe belediyesinin faaliyetleri kaymakamlık iznine bağlanırken, 36 belediye başkanı ise tutuklandı. DBP'nin yönetiminde yalnızca 2 il belediyesi kaldı.

DBP Eş Genel Başkanları Sebahat Tuncel ve Kamuran Yüksek de geçen 1 yıllık süreçte farklı tarihlerde tutuklandı. Yüksek, 13 Mayıs’ta basına verdiği demeçler gerekçesiyle; Sebahat Tuncel ise HDP’li vekillerin tutuklanmasını protesto ederken gözaltına alındı ve sonrasında tutuklandı.