Amire taciz iddiasında bulunan kadın çalışan işten çıkarıldı

Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı kapalı yüzme havuzunun 57 yaşındaki amiri, 46 yaşındaki temizlik işçisi kadını taciz etti. 6.5 yıla kadar hapsi istenen amirin görev yeri değiştirilirken, taşeron kadın temizlik görevlisi işten çıkarıldı.

DUVAR – Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı kapalı yüzme havuzunda temizlik elemanı olarak çalışan R.T., savcılığa başvurarak tesis amiri Ö.H.’nin kendisine taciz ve hakaret ettiğini ileri sürdü. Şikayet sonrası R.T.’nin işine son verilirken, tesis amirinin görev yeri değiştirildi. Tesis amiri hakkında R.T.’ye taciz ve hakaret ettiği iddiasıyla 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

R.T., savcılık ifadesinde tesis amiri Ö.H.’nin 25 Nisan 2015 günü kendisini odasına çağırdığını ve birlikte olmayı teklif ettiğini öne sürdü. R.T., “Bunun üzerine kendisine ‘bunak’ dedim ve odadan çıkmak istedim. Bu sırada Ö.H., kolumdan tutarak çekti ve belime sarıldı. Odaya D.G.A. girince ittirerek elinden kurtuldum. Ö.H., odaya giren kişiye ‘şakalaşıyoruz’ dedi. Tarihini hatırlamadığım bir zamanda ise Ö.H. çöp kovalarını boşaltmamı istedi. Daha sonra bana ‘mırlanma köpek, defol git bu tesisten’ diye hakaret etti. Odada yalnızken beni öptü, ittirerek yanından ayrıldım. Şikayetçiyim” diye konuştu.

Önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak olan tutuksuz sanık Ö.H.’nın ‘aynı kişiye karşı zincirleme hakaret’ suçundan 5 aydan 3.5 yıla, ‘aynı iş yerinde çalışan gördüğü hizmetin sağladığı kolaylık altında cinsel taciz’ suçundan ise 4.5 aydan 3 yıla kadar hapsi istendi.
Hümeyra PARDELİ/ERZURUM, (DHA)