GÜNDEM

Musa Anter-JİTEM Davası ertelendi

Musa Anter davasında tanık olarak dinlenmesi gereken Veli Küçük, bugünkü duruşmaya da gelmedi. Küçük, Jandarma'nın kuruluş yıldönümü için geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir töreni, devlet erkanıyla birlikte protokol sırasından izlemişti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleştirilen Musa Anter ve JİTEM ana davası sabah saat 10:30'da Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

Tutuklu sanık Hamit Yıldırım ve diğer sanıklardan Savaş Gevrekçi salonda hazır bulunurken, tanık olarak dinlenmesi beklenen emekli Tuğgeneral Veli Küçük duruşmaya yine katılmadı. Avukatları SEGBİS'le dinlenmesi için dilekçe verdi. Mağdurların avukatları ise Küçük'ün duruşma salonunda dinlenmesini istedi.

Duruşmayı HDP'li vekiller Müslüm Doğan, Aysel Tuğluk ve Burcu Çelik izledi. Av. Selim Okçuoğlu ayrıca Sinan Yerlikaya'nın ve dönemin OHAL Valisi Ünal Erkan'ın tanık olarak dinlenmesini talep etti. Duruşmaya Eski Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür de katıldı. Eymür daha önceki beyanlarını ve Aydınlık'taki yazılarını içeren bir flash belleği mahkemeye sundu. Avukatlar incelenmesi için süre istedi.

TUTUKLU SANIK: BAYRAĞI SEVEN BİRİYİM

Tutuklu sanık Hamit Yıldırım, "Ben Türk bayrağını seven bir insanım, benim kardeşimi şehit ettiler" diyerek mağdur olduğunu iddia etti. Aranın ardından mahkeme heyetini kararını açıkladı. JİTEM itirafçısı Abdülkadir Aygan'ın heyet tarafından ifadesinin alınması talebini reddeden mahkeme, Veli Küçük'ün mahkeme salonunda dinlenmesi talebini de kabul etmedi. Mahkeme, Eski OHAL Valisi Ünal Erkan ve Milletvekili Sinan Yerlikaya ile Eski İçişleri Bakanı Meral Akşener'in dinlenmesi taleplerini de reddetti. Hamit Yıldırım'ın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı 26 Eylül'e erteledi.

VELİ KÜÇÜK GEÇTİĞİMİZ GÜN DEVLET PROTOKOLÜNDE İDİ

Veli Küçük, birkaç gün önce Jandarma'nın 177. Kuruluş Yıldönümü için Bilecik'te düzenlenen törende protokol sıralarında boy gösteriyordu. Yanında, Vali, Söğüt İlçe Kaymakamı, Bilecik, Söğüt ve Osmaneli Belediye Başkanları, Jandarma Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı bir Tuğgeneral ve Bilecik Başsavcısı bulunuyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR