Gümüşdağ: Hakemlere ömür boyu men verilmesini talep ettik

İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, UEFA'dan yardımcı antrenörleri Pierre Webo'ya ırkçı söylemde bulunan hakemlerin futboldan ömür boyu men edilmesini talep ettiklerini söyledi.

Göksel Gümüşdağ ve Pierre Webo
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, İstanbul Havalimanı'nda UEFA Şampiyonlar Ligi ve yardımcı antrenörleri Pierre Webo'nun dördüncü hakem Sebastian Coltescu'nun ırkçı söylemine maruz kalmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 

Gümüşdağ, "Şampiyonlar Ligi'nin son maçını bitirmiş bulunmaktayız. Bizim ilk deneyimimizdi. Başta teknik direktörümüz Okan Buruk, Webo ile birlikte tüm yardımcı antrenörlerimize ve oyuncularımıza teşekkür ediyorum" dedi.

'IRKÇILIĞA KARŞI DİRENİŞ GECESİ'

Paris Saint-Germain'e (PSG) karşı oynadıkları maçın skorunun konuşulmasına gerek olmadığını belirten Gümüşdağ, "Çünkü karşılaşmanın anlamı ve önemi çok başka. 8 Aralık gecesi, artık dünya literatürüne giren ırkçılığa karşı bir direniş gecesi gibi adeta tarihe notunu düştü. Dolayısıyla 8 Aralık sadece Başakşehir için bir sembol olmayacak, tüm dünya sporu için çok önemli ve tarihe not düşülen bir gün olarak anılacak. Dolayısıyla ben bu takımın başkanı olmaktan onur duyuyorum. Gerek yönetim kurulu, asbaşkanlarım, teknik direktörüm, oyuncularımız ki Webo bizim hem oyuncumuzdu hem yardımcı antrenörümüz, hepsiyle gurur duyuyorum. Çünkü uzun süren müzakereler sonrası biz İstanbul'a dönme kararı almıştık. Ama UEFA yetkilileri ile yaptığımız müzakereler sonucunda, kalmak kaydını, otele dönmek kaydını ancak '4 hakem değişirse bu kararı değiştiririz' dedik" diye konuştu.

'TÜM DÜNYAYA DURUŞUMUZU GÖSTERDİK'

UEFA yetkilileri ile 1 saat süren müzakerelerin güzel yürütüldüğünü söyleyen Gümüşdağ, şöyle devam etti:

"Dolayısıyla UEFA'ya bu yüzden teşekkür edebilirim. Bugün UEFA Başkanı Aleksander Ceferin'e bir mektup hazırladık. Yarın mektubu göndereceğim. Hem UEFA'nın bu maç süresindeki ilişkilerdeki hızlılığı ve bizle yaptığı müzakereden dolayı teşekkür edip, aynı zamanda da artık bu insanlık suçu olan bizler için 'yaradılanı yaradandan ötürü severiz' bakışıyla ırkçılığın artık dünya suçu olduğunu ve insanlık suçu olduğunu, bunun sadece lafta değil artık radikal kararlarla neticeye gitmesi gerektiğini belirttim. Bu hakemlerin kendi ülkelerindeki disiplin kurulunda daha önceki faaliyetleri, UEFA Disiplin Kurulu'nda daha önce bunlarla ilgili bir savunma var mı, bunların da bizim tarafımızdan bilinmesini talep ettim. Aynı zamanda da bu hakemlerle ilgili biz Başakşehir ailesi olarak tüm dünyaya duruşumuzu gösterdik. Şimdi sıra UEFA'da. Bu hakemlere ömür boyu men verilmesi gerekir. Bu bizim talebimiz. Tabii ki soruşturma başladı, çalışmalar yapılacaktır ama bunu çok haklı olarak talep ediyoruz."

Webo'nun durumuyla ilgili konuşan Gümüşdağ, "Webo'nun üzülecek hiçbir yanı yok, onun yerine hepimiz üzülmeliyiz. Tüm dünya, Avrupa düşünmeli. Elimize başımızı yaslayıp derin derin düşünmeliyiz. Din, dil, ırk ve mezhep bunların hepsini geçtik. Dolayısıyla öyle bir ceza çıkmalı ki kimse buna bir daha cesaret edememeli. Onun için 8 Aralık'ın bizim için, Türkiye için, Avrupa için ve dünya için bir direniş gecesi olarak anılacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

WEBO: MAÇIN BAŞINDAN BERİ AGRESİFTİ

Medipol Başakşehir Yardımcı Antrenörü Pierre Webo ise hakemin limitleri aştığını söyledi.

Fransa'dan dönüşte İstanbul Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Webo, kendisine verilen destekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kulüp olarak birlik olduklarını aktaran Webo, "Zaten hakem herkesin duyduğu şeyleri söyledi. UEFA lisansı sahibi olan bir hakemin bu sözleri sarf etmesi benim çok garibime gitti ve limitleri çok fazlasıyla geçtiğini düşündüm. Bu durumda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve başkanımız Göksel Gümüşdağ'a teşekkür ediyorum. Burada verilen destek gerçekten çok önemliydi. 8 Aralık gecesi dediğimiz gibi ırkçılığa karşı farklı bir boyut oldu. Bir duruş sergilendi" ifadelerini kullandı.

Hakem ekibinin maçın başından beri agresif olduğunu vurgulayan Webo, "İki takım hakkında adil kararlar da verilmiyordu. Bizim de tabii ki buna karşı tepki vermemiz gerekiyordu ama olanlardan sonra da gereksiz bir durum ortaya çıktı. Ondan sonra söylenmemesi gereken sözü sarf etti. Gerçekten söylenmemesi, ağza alınmaması gereken bir kelimeydi. O kelimeden sonra zaten her şey kötü bir şekilde ilerledi. Kötü görüntüler çıktı ortaya" şeklinde konuştu.

Başakşehir dün kaldığı yerden yeniden oynanan karşılaşmada Fransız ekibi Paris Saint-Germain'e 5-1 yenilerek UEFA Şampiyonlar Ligi'ne veda etmişti. (AA)