Gülsuyu'ndan 'Dodo' dedikoduları: Gürcistan'daydı, parasız kalmıştı

Sinan Ateş cinayetinin şüphelisi olarak aranan ve Gülsuyu'nda işlediği sayısız suçtan 35 yıl ceza almasına rağmen yıllardır firarda olan 'Dodo' lakaplı Doğukan Çep'i mahalleli anlattı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in Ankara'da öldürülmesiyle ilgili olarak aranan 'Dodo' lakaplı Doğukan Çep'i İstanbul Maltepe'deki Gülsuyu'nda oturanlar yakından tanıyor. Hasan Ferit Gedik'in öldürülmesinin de aralarında bulunduğu 30'u aşkın suçtan 35 yıl hapis cezası almasına rağmen 4 yılı aşkın süredir firarda olan ve bir türlü 'bulunamayan' Çep'in izini Gülsuyu'nda sürdük. Mahalleli, polisin bulamadığı Çep'in firardayken hangi ülkede bulunduğundan para sıkıntısı çektiği için eski arkadaşlarına kızgın olmasına kadar türlü detaylar anlatıyor. 

HASAN FERİT GEDİK CİNAYETİYLE ADI DUYULDU

Doğukan Çep’in ismi ilk olarak 2013'te Gülsuyu'nda uyuşturucuya karşı yapılan bir yürüyüşe ateş açılması üzerine ölen Hasan Ferit Gedik’in davasında geçiyordu. İstanbul Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada 10 sanık beraat etmiş, olaya karışan Şahin Eren, Hakan Taşhan ve Doğukan Çep kasten öldürme suçundan 25’er yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Doğukan Çep, bu davanın haricinde, çete kurma, fuhuşa zorlama, gasp ve uyuşturucu ticareti gibi suçlamalardan yargılanmış ve toplam 35 yıl hapis cezası almıştı. 2015'te tahliye edilen ve 2018’de hakkında yakalama kararı çıkartılan Çep, bu tarihten itibaren firariydi. Güvenlik güçleri, Gürcistan'a kaçtığı ve daha sonra Türkiye'ye döndüğü ileri sürülen Doğukan Çep'i bir türlü 'yakalayamamıştı.'  

İLK DURAK BERBER: BURALARA UĞRAMADI

Sabah saatlerinde gittiğimiz Gülsuyu’nda önce sokakları dolaştık. Mahallenin dar, dik yokuşlu ve pek çok yerde dik merdivenlerle çıkılan sokaklarında Tokat, Sivas, Giresun ve Mardin'den gelip yerleşenler yaşıyor genelde. Merkezdeki Eski Üsküdar Caddesi yaklaşık 300 metre uzunluğunda. Yol boyunca dükkanlar dizili. Merkezdeki binalar eski ve az katlı ancak merkezin dışında yeni yapılan yüksek binalar var.

Mahallede karşımıza çıkan ilk berber dükkanına girdik. Koltuğa oturup, “Duydunuz mu olanları?” diye sorar sormaz berber, Doğukan Çep'le ilgili şunları anlatmaya başladı: 

“Sorma abi. Duydum. En son 2017’de görüştük. Her şeyi bırakmıştı. Sorunları olduğunu bu nedenle yurt dışına çıkacağını söylemişti. Ondan sonra hiç görmedim, gitmiş. Dodo buralı değildi. Askerden sonra buraya gelmişti. Nereden geldiğini bilmiyorum. Hasan Ferit Gedik olayından sonra namaz kılmaya başlamıştı. Sürekli sorunlarım var, buralardan gideceğim diyordu. Sonra öğrendim ki Gürcistan’a gitmiş. Sonra niye geldi, nasıl geldi anlamadım. Hiç buralara da uğramadı. Eğer gelseydi mutlaka duyardık.”

ÇAY MOLASI: KENDİSİNE PARA GÖNDERMEDİKLERİ İÇİN ARKADAŞLARINA KIZMIŞTI

Berberden çıktıktan sonra yol üzerindeki bir kahvehaneye girip bir çay siparişi veriyoruz. Çay ve şeker fiyatları üzerinden önce ekonomiyi 'çekiştirdiğimiz' kahvehane sahibine 'Dodo'yu da soruyoruz. Henüz hiçbir müşterinin olmadığı dükkanda bir yandan masaların üzerindeki tozu alan kahvehane sahibi bir yandan da şunları anlatıyor:

“Dodo mahalleden gidince, buradakilerle arası bozulmuştu. Kendisine para göndermedikleri ve sahipsiz bıraktıkları için kızmıştı. Çünkü Gürcistan’da para sıkıntısı çektiğini söylemiş. Sürekli buraya gelir, çay içerdi, oyun oynardı. Olaylarını çok duyardık. Sonra Hasan Ferit Gedik olayı yaşandı. Ondan sonra bunların hepsi yargılandı. Ağır cezalar aldıkları için dışarda kalanlar korktu. Dodo da anladı içeri gireceğini, kaçtı. Sinan Ateş olayında ismini duyunca çok şaşırdık. Ne işi vardı bu adamla anlamadık.”

GÜLENSU’DA OPERASYON İDDİASI: KİMSE KONUŞMUYOR

Konuştuğumuz bir başka kahvehane sahibi ise Doğukan Çep ve bağlı olduğu örgütün hemen yakındaki Gülensu Mahallesi'nde konuşlandığını ve o dönem Gülsuyu’na 'çökmek' için sürekli saldırılar düzenlediklerini anlatıyor.

2013 ve öncesinde sol hareketlerin nispeten etkin olduğu Gülsuyu Mahallesi'nde halkın uyuşturucuya karşı çıkmak için sık sık gösteriler yaptığını ve Hasan Ferit Gedik'in de bu gösterilerden birinde Doğukan Çep ile arkadaşlarının açtığı ateş sonucu öldüğünü anımsıyoruz: Gedik cinayeti davasının avukatlarından Oğuzhan Topalkara, dün Gazete Duvar'a verdiği söyleşide Doğukan Çep'in siyasi bağlantılarına dikkat çekmişti. 

Gülsuyu Mahallesi'nin ardından Gülensu Mahallesi'ne gidiyoruz. Burada bir genç Sinan Ateş cinayeti soruşturmasını kast ederek “Sevtap Caddesi’nde operasyon oldu. Çok sayıda kişi gözaltına alındı” bilgisini veriyor. Aynı saatlerde DW'den Alican Uludağ, Doğukan Çep'in yakalanması için İstanbul polisinin de devrede olduğunu, pek çok adrese baskın yapıldığını ancak aramalardan bir sonuç çıkmadığı bilgisini aktarıyor.  Sevtap Caddesi'ne de gidiyoruz ancak görüştüğümüz hiç kimse konuyla ilgili konuşmak istemiyor.