Fransa'da sağlık alanındaki OHAL 16 Şubat'a kadar uzatıldı

Fransa'da hükümet, Covid-19 salgınındaki artış nedeniyle sağlık alanındaki olağanüstü hali 16 Şubat 2021'e kadar uzattı.

Google Haberlere Abone ol

Fransa'da, Ulusal Meclis'in salı günkü oturumunda yeterli sayıda iktidar milletvekili olmaması nedeniyle 14 Aralık'a kadar uzatılan sağlık alanındaki olağanüstü hal (OHAL), yeniden yapılan oylamada 16 Şubat'a kadar uzatıldı.

Önceki oylamada çoğunlukta olan muhalefet milletvekilleri, aralık ayında başlayan Noel tatilinde insanların ailesiyle vakit geçirebilmesi gerektiğini savunarak, OHAL'in ancak 14 Aralık'a kadar uzatılmasını kabul etmişti.

SAĞLIK ALANINDA OHAL

Fransa'da mart ayında da 2 ay süreliğine sağlık alanında ilan edilen OHAL hükümetin yayımladığı kararnameyle 17 Ekim'de yeniden uygulamaya konulmuştu.

OHAL, hükümete ülke genelinde veya belirli bölgelerde bazı özgürlükleri kısıtlama, gerek görülen her türlü mal varlıklarına ve hizmetlere el koyma yetkisi veriyor.

Halk Sağlığı Kurumunun yayımladığı 29 Ekim tarihli haftalık bültene göre, eylül başından bu yana virüsü kapan 65-74 arası kişi sayısı 7 katına, 75 yaş üzeri kişi sayısı ise 8 katına çıktı. (PARİS/AA)