Eski THK yöneticisi Bayram Duman: Uçaklarımız antika falan değil, maşallahı var

THK'nin eski yöneticisi Bayram Duman "Manavgat'ta THK uçakları kullanılsaydı, yangın bu kadar büyümezdi" dedi. Duman, Bakan Pakdemirli'ye "Uçaklarımız antika falan değil, maşallahı var" yanıtı verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Orman yangınlarına uçaklarla müdahale edilmemesi nedeniyle Türk Hava Kurumu'na (THK) ilişkin tartışma yaşanırken, kurumun eski yöneticisi Bayram Duman, açıklamalarda bulundu. 

Eski THK Merkez Denetleme Kurulu Başkanı Bayram Duman, DW Türkçe'nin sorularını yanıtlarken, kurumun uçaklarının Türkiye'deki yangınlara müdahale edebilme kabiliyetine sahip olduğu halde 2019 yılında ihale dışı bırakıldıklarını anlattı. 

'UÇAKLARIN ESKİMESİ DİYE BİR ŞEY SÖZ KONUSU DEĞİL'

Duman, "Manavgat yangınında THK uçakları kullanılsaydı, yangın bu kadar büyümezdi" dedi. Yangın çıktığında sadece tek uçakla müdahale edildiğini söyleyen Duman, Manavgat yangını ve uçaklarla ilgili şöyle konuştu:

duman
Bayram Duman

"Manavgat’ta ikinci uçak sonra geldi. Ama iki gün boyunca 6 uçak sortiler yapsaydı, o yangın büyümezdi. THK'daki kayyum heyeti geçen sene istenildiği anda uçakların hazır olacağını söylemişti. Şimdi niye hazır değil? Kaldı ki bu uçaklar İtalya, İspanya, Fransa, Yunanistan’da kullanılan uçakların aynısı. Aynı yaşta onlarla. Yani uçakların eskimesi diye bir şey söz konusu değildir. Bunlar amfibik uçaklardır. Baraja, göle dalıp, suyu alıp, 2-3 dakikada suyu doldurup, havalanıp tekrar yangına müdahale eden uçaklardır. Bu çok vahim. Deniyor ki; 4 milyon dolara hazır olur. 4 milyon dolar tutmaz da, hadi diyelim öyle. 4 milyon dolar bu ormanlarımız için değmez mi? Çünkü 1,3 milyon liraya 3 uçak kiralıyorsun, bizim 6 uçağımızın hazırlanması 4 milyon dolar diyorsun. Rakamlara bakar mısınız?"

THK UÇAKLARI 4 TON 900 LİTRE KAPASİTELİYKEN İHALEYE 5 TON ŞARTI GETİRİLDİ

THK’nin son iki yıldır yangın söndürme ihalelerinden 'dışlandığı', THK uçaklarının 'hangarda yattığı' iddialarını doğrulayan Duman, ihaleye girilmesi için uçakların 5 ton kapasiteli olması şartının getirildiğini, oysa THK uçaklarının 4 ton 900 litre kapasiteli olduğuna dikkat çekti. Duman, bu durumun sorgulanması gerektiğini belirtti:

"THK olarak 2018’e kadar biz yangın söndürme ihalelerini bu uçaklarla alıyorduk. Ancak 2019 yılında bir şekilde ihale THK’ye verilmedi. Sonra THK kullanılarak başka bir firma adı altında THK’nin imkanlarıyla yeni uçaklar alındı. Bunlar Rus uçakları. Yani Türkiye'deki düz zeminde yangın söndürebilen uçaklar. Oysa bizim uçaklarımız Türkiye coğrafyasına uygun, manevra kabiliyeti yüksek uçaklardı. Bizim kafamız karışıyor, aklımız duruyor. Neden, niçin?"

ÖZTUNÇ: THK UÇAKLARI DEVREYE ALINSIN

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç da, THK uçaklarının aynılarının Avrupa’da da kullanıldığını söyleyerek, "Hükümet, birilerini zengin etme hevesinden kurtulsun ve THK'ye ait uçakları yeniden devreye alsın. Avrupa’nın kullandığı uçakları biz niye kullanmıyoruz. Bunun mantıklı başka açıklaması yok" dedi.

PAKDEMİRLİ: ANTİKACI DÜKKANI GİBİ

"THK ile problemimiz yok" diyen Tarım ve Orman Bakanı Ekrem Pakdemirli bu çağrıya da "Halen antikacı dükkanı gibi -1960’lardan kalma uçakları kullanalım- tarzında açıklamalar yapılıyor. Bu, bizleri üzmekten başka bir şey değil. Biz, daha çok su atan son teknoloji uçakları kullandık son iki senede" yanıtını verdi. 

ERDOĞAN: THK'NİN UÇAKLARI VARMIŞ FALAN...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da "THK'nin uçakları varmış falan. Bunu neye göre söyleyebiliyorsunuz. THK'nın elinde kullanılabilecek uçak yok" diyerek tepki gösterdi. 

DUMAN: UÇAKLARIMIZ ANTİKA FALAN DEĞİL, MAŞALLAHI VAR

THK Merkez Denetleme Kurulu Eski Başkanı Bayram Duman, Karar gazetesine yaptığı açıklamada, Bakan Pakdemirli'nin THK uçaklarıyla ilgili 'antika' sözlerine yanıt verdi. Duman, "Avrupa'da, İspanya, İtalya, Fransa, Yunanistan ve dünyada Amerika aynı uçakları kullanıyorken bizim uçaklarımız niye antika olsun? Bu uçakların yedek parçaları takıldığı zaman, genel bakımı yapıldığı zaman sıfır uçak gibi uçmaya devam eder. Bizim uçaklarımız niye uçmasın ki? Ben bu görüşe katılmıyorum" dedi.

Duman, THK Kayyım Heyeti Başkanı Cenap Aşçı'nın "4 milyon dolar harcarsak uçaklarımız uçar" açıklamalarını hatırlatarak, "Bana göre 1,5-2 milyon dolar tutar. Sayın kayyum heyeti başkanı Cenap bey, hazır etseydiniz de uçaklarımız uçsaydı" diye konuştu.

THK'ya ait uçakların pilotlarının ve teknik personelinin uçaklarda keyifle uçtuğunu ve herhangi bir sorun yaşamadıklarını belirterek, Bakan Pakdemirli'nin neden böyle bir söylemde bulunduğunu anlamadığını yineledi.

'9 UÇAĞIMIZ VAR, 6'SI HAZIR'

Türk Hava Kurumu uçaklarının uzun yıllar daha uçabileceğinin altını çizen Duman, "Çünkü bu uçakların yenisi 40 milyon dolar. 9 tane uçağımız var, 6'sı hazır. Niye uçamasın? Uçaklarımız antika falan değil, maşallahı var. Biz onlara 'Ateş Kuşları' diyoruz" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)