Erdoğan'dan yaptırım tepkisi: Bu nasıl ittifak, bu nasıl müttefiklik

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'nin yaptırım kararına tepki gösterdi: "Çok net ifade ediyorum. 2017'den bu yana CAATSA konusunda hiçbir ülkeye bu yaptırım uygulanmamıştır. İlk defa bir NATO üyesi olarak ülkemize uygulanmaktadır. Bu nasıl bir ittifaktır, bu nasıl bir müttefikliktir. Bu karar ülkemize aleni bir saldırıdır."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Niğde-Ankara Otoyolu 2. Kesim Açılış Töreni'ne canlı bağlantıyla katıldı. Erdoğan ABD'nin aldığı yaptırım kararının Türkiye'ye aleni bir saldırı olduğunu söyledi. 

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

- Açıkkuyu-Alayhan arasındaki ikinci kesimin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Toplam uzunluğu 330 kilometreye varan otoyolu Eylül ayı başında hizmete açmıştık. Yolun tamamını devreye almış oluyoruz.

- Edirne'den Şanlıurfa'ya kadar kesintisiz otoyol mümkün hale gelmiştir. 4 saate varan seyahat süresi artık neredeyse yarı zamanda tamamlanabilecektir. Yılda 1.6 milyar liranın üzerinde ekonomiye katkısı olacaktır. Bozkırı yeşile döndürüyoruz. Akıllı yol olarak tasarlanması diğer yollardan farklı özellikler öne çıkarıyor. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

- Sağlık alanında dev adımlar atıp, yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Ulaştırma yatırımlarında da Türkiye'ye çağ atlatıyoruz. İnşallah cumartesi günü de Kuzey Marmara Otoyolu'nu açacağız. Bu mutlulukları milletimizle paylaşacağız.

- Salgın nedeniyle işleri azalan esnaflarımıza önceki gün açıkladım. Kamu arazilerini kullanan turizmcilerimiz için de 1 milyar liraya yakın erteleme getirdik. KDV ve stopaj vergilerinin sürelerini de uzattık. Kısa çalışma gibi destekleri zaten sürdürüyoruz. Elimizde bulunan tüm kaynakları kullanarak iş insanlarımızın ve çalışanlarımızın yanında duruyoruz. 

- İçinden geçtiğimiz tarihi dönemde en büyük gücümüz, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizdir. Son 7 yıldır uğradığımız her saldırıyı nasıl boşa çıkardıysak bunları da hüsrana uğratacağız. Gece gündüz çalışmayı sürdüreceğiz. Türkiye büyüdükçe güçlendikçe hedeflerine yaklaştıkça bunlarla bağlantılı olarak istikbal ve egemenlik haklarına sıkı sıkıya bağlı kaldıkça saldırılar artıyor. Tek taraflı yaptırımlarla bizi yolumuzdan çevirmeye çalışıyorlar.

- AB'nin yaptırım tehditleri vardı. Dün de ABD yaptırımları açıklandı. Çok net ifade ediyorum. 2017'den bu yana CAATSA konusunda hiçbir ülkeye bu yaptırım uygulanmamıştır. İlk defa bir NATO üyesi olarak ülkemize uygulanmaktadır. Bu nasıl bir ittifaktır, bu nasıl bir müttefikliktir. Bu karar ülkemizin egemenlik haklarına aleni bir saldırıdır.

- Kararın gerekçesi nedir? Gerekçe, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almış olmasıdır. Türkiye neden bu yola başvurdu? Çünkü Amerika uzun zamandır kendi elindeki hava savunma sistemlerinin ülkemize satışına izin vermiyor. Kaldı ki F-35 uçaklarının bine yakın parçasını Türkiye üretiyor ve Amerika'ya veriyor. Senato'da çıkan engellerin yanında bu sistemleri almak için istediklerimizin hiçbirini karşılamayan Amerika, biz ihtiyacımızı başka yerden karşıladık diye yaptırım silahını çekti. Önümüze konan Türkiye'nin S-400 alması ve bu sistemin hiçbir teknik izah getirilemeyen F-35'ler için paranın büyük kısmını verdiğimiz halde tehdit teşkil ettiği iddiası bahaneden ibaret. 

- Asıl amaç ülkemizin savunma sanayisinde başlattığı atılımların önünü keserek bizi mutlak olarak kendilerine bağımlı hale getirmektir. Bunları kendi yayınladıkları raporda da belirtiyorlar. Biz muhataplarımızın karşısına S-400 konusunda endişeniz varsa teknik çalışma grubu kuralım, diplomasi yoluyla sorunu çözelim teklifiyle gittik. 

- Maksat üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir. S-400 konusu olmasaydı başka gerekçeyle benzer yollara başvurulacağı anlaşılıyor. Şimdi ne olacak? Biz kendi işimize bakacağız. Savunma sanayimizi bağımsız hale getirmek için dünkünden iki kat fazla çalışacağız. Savunma Sanayi Başkanlığımızın projelerini hızlandıracağız, firmalarımıza daha çok destek olacağız. Savunma Sanayi Başkanımız İsmail Demir ve ekibine daha çok sahip çıkacağız. Bu yaptırım kararıyla her alanda küresel liderlik seviyesine çıkacak savunma sanayisi inşa etme yolunda adımlarımızı hızlandıracağız.

- Hükümetlerimiz döneminde savunma sanayine verdiğimiz önemin sebebi, ülkemizin böyle dönemlerde ayakta kalmasını sağlamaktır. Hamd olsun Türkiye bu tür yaptırımlarla kilitlenip kalma noktasını geride bıraktı. Elbette sıkıntılar olacak ama her sıkıntı bize beraberinde çözümü aralayacaktır.  Bir kez daha 'bu şarkı burada bitmez' diyoruz. Bir kez daha 'durmak yok yola devam' diyoruz, bir kez daha 'sen Türkiye'sin büyük düşün' diyoruz. (HABER MERKEZİ)