Erdoğan'dan MHP yanıtı: Biz de teklifimizi sunacağız

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan cuma namazı çıkışında yaptığı açıklamada MHP'nin yeni anayasa teklifine ilişkin olarak, 'biz de teklifimizi sunacağız' dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Konuşmasına, azınlık cemaati temsilcileriyle yapılan iftara yönelik açıklama yaparak başlayan Erdoğan,  ''Herhangi bir sıkıntıları var mı yok mu bunları kendilerinden dinleme fırsatı buldum'' dedi. 

Covid-19 aşılarında patent tartışmaları, MHP'nin yeni anayasa teklifi ve Mısır'la başlayan normalleşme sürecine ilişkin soruları yanıtlayan Erdoğan'ın açıklamalarından başlıklar şöyle:

İLİMDE KISKANÇLIK OLMAZ: İlim tüm insanlığın ortak malıdır. İlimde kıskançlık olmaz. Hele hele insanlığın sağlığı ile bir konu da 'biz ürettik vermeyiz' anlayışı oldukça yanlıştır. Biz ürettiğimiz aşıyı herkesle paylaşacağız. Biz bunları da sadece ülkemizde kullanmak değil, tüm dünyada nereden bir talep varsa hepsiyle de paylaşmaya hazır olduğumuzu söylemiş olduk. Ülkemizde de şu anda ciddi bir çalışma, yoğun bir çalışma var. Eylül, ekim aylarına yetiştirmeyi planladığımız bu çalışmayla da yerli aşımızı inşallah yapacağız.

MISIR HALKIYLA BİRLİK İÇİN GAYRET EDİYORUZ: Mısır halkıyla tarihten gelen bu birliği yeniden kazanmak, yeniden devam ettirmenin gayreti içindeyiz. Diyalog sürecini genişleterek sürdüreceğiz. Dış politikada Türkiye, birilerinin çekidüzen vermesi gereken bir ülke değil, tam aksine Türkiye dimdik ayakta durabilen bir ülke.

MHP'NİN YENİ ANAYASA ÖNERİSİ: Sayın Devlet Bey ile yaptığımız görüşmeler var. Ülkemizin meselesini görüşme imkanı buluyoruz. Yeni anayasa konusunu da görüştük. Hazırlıklarımızı kendileriyle paylaşacağımızı da konuştuk. Onlar hazırlıklarını gönderdiler. Bizim hazırlıklarımız da bitmek üzere, kendilerine takdim edeceğiz. Bunlar üzerinde ortak bir çalışma yapacağız. Muhalefete de takdim edeceğiz, STK'larla da görüşeceğiz. Milletin kabul edeceği bir anayasa çıkarmak istiyoruz. (HABER MERKEZİ)