Erdoğan 'kültür iktidarı' talimatı vermişti: Yeni Sanat Vakfı kuruldu

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ve Kalyon İnşaat’ın yönetim kurulu üyesi Mehmet Kalyoncu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatının ardından harekete geçti: Yeni Sanat Vakfı kuruldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Sosyal ve kültürel iktidarımız konusunda sıkıntılarımız var” talimatının ardından harekete geçildi. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ve Kalyon İnşaat’ın yönetim kurulu üyesi Mehmet Kalyoncu gibi isimlerin yönetim kurulu üyesi olduğu Yeni Sanat Vakfı kuruldu.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün ilanına göre, merkezi İstanbul’da olan Yeni Sanat Vakfı kuruldu. Dizi yapımcısı Mustafa Fener’in, 90 bin TL mal varlığıyla kurduğu vakfın yönetim kurulunda şu isimler yer alıyor:

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, eski Beyoğlu Belediye Başkanı ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, karikatürist, oyuncu ve film yapımcısı Hasan Kaçan, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında ölen Erol Olçok’un kardeşi Arter Reklam Ajansı’nın yönetim kurulu başkanı Cevat Olçok, kamu kurumlarından aldıkları pek çok ihalelerle dikkat çeken Gürsoy Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gürsoy, Kalyon İnşaat’ın yönetim kurulu üyesi Mehmet Kalyoncu ve dizi yapımcısı Mustafa Fener.

Vakfın amacı şu sözlerle tanımlandı:

“Kadim medeniyetimizin yapıtaşları ve değerleriyle beslenen evrensel bir kültür sanat anlayışından güç alarak, eğitim ve üretim odaklı yaklaşımı ile Türkiye’nin kültürel sanat ekonomisine katkı sağlamak ve vakıf senedinde yazılı diğer amaçları gerçekleştirmek”.

‘FİKRÎ İKTİDARIMIZI TESİS EDEMEDİK' 

Sosyal ve kültürel alandaki iktidar konusunda sıkıntıların olduğunu zaman zaman dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekim ayında İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi’nin açılış töreninde yaptığı açıklamada özetle şunları söylemişti:

“Fikrî iktidarımızı hâlâ tesis edemedik. Hiç kimsenin bu fikri iktidar arayışından rahatsız olmaması gerekir. Gerçek iktidarın, fikri iktidar olduğunu biliyoruz. Şahsen bu konuda kendimi biraz mahzun hissediyorum. Samimi bir muhasebeyle, 18 yılda her alanda tarihi eserlere, hizmetlerle imza attığımızı ama eğitim ve öğretimde, kültürde arzu ettiğimiz ilerlemeyi sağlayamadığımızı düşünüyorum.” (HABER MERKEZİ)