Varlık Fonu, Vakıfbank'a hissedar oluyor

Türkiye Varlık Fonu (TVF), Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası'nın sermayesinin 21 milyar lira artırılması için çalışmalara başladığını duyurdu. Bu işlemle birlikte Varlık Fonu, Vakıflar Bankası'nda da hissedar olacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsü salgını nedeniyle 6 ayı ödemesiz 30 ay taksitle 3-5 ve 10'er bin liralık düşük faizli kredi veren kamu bankalarının yanıt verme süreleri yaklaşık bir ayı bulurken, Türkiye Varlık Fonu (TVF) sermaye artırımı için harekete geçti.

Türkiye Varlık Fonu’ndan dün akşam yapılan açıklamada, üç bankanın sermaye yapılarının güçlendirilmesi ve yeterliliklerinin desteklenmesi amacıyla çekirdek sermayelerinin toplam 21 milyar TL artırılması için gerekli çalışmaların başlatıldığı belirtildi. Bu hamleyle kamu bankalarının ekonomiye nakit akışı sağlayabilmek adına daha fazla kredi verebilmesi amaçlanıyor. Mevcut durumda Ziraat Bankası’nın tamamı, Halkbank’ın da çoğunluk hissesi TVF bünyesinde bulunuyor.

FİNANSMAN, BANKALAR SATILACAK TAHVİLLERLE KARŞILANACAK

Açıklamada “TVF’nin Vakıfbank’ta da hissedar olacağı bu işlemle birlikte üç banka arasındaki koordinasyon ve sinerji daha da güçlenmiş olacaktır” denildi.

Açıklamada ayrıca “Söz konusu işlemin finansmanı, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ihraç edilen devlet iç borçlanma senetlerinin piyasa rayicinden bankalara satışından elde edilecek nakitle karşılanacaktır” ifadesi yer aldı.

Vakıfbank’ın dün akşam KAP’a yaptığı açıklamada, bankanın 2.5 milyar TL olan çıkarılmış sermayesinin, mevcut pay sahiplerinin rüçhan hakları tamamen kısıtlanarak, tahsisli ve nakden toplamda 7 milyar lira toplam satış hasılatı elde edilecek şekilde pay satış fiyatına göre hesaplanacak nominal sermaye tutarı kadar nakit sermaye artırımı yoluyla artırılmasına karar verildiği ifade edildi.

Halkbank’ın açıklamasında da her biri 0.01 TL nominal değerde paylardan oluşan toplam 1.25 milyar TL olan çıkarılmış sermayesinin, tahsisli satış yöntemi ile mevcut tüm ortakların rüçhan haklarının tamamen kısıtlanarak, nakit sermaye artırımı yoluyla toplam satış hasılatı 7 milyar TL olacak şekilde belirlenecek pay satış fiyatına göre hesaplanacak toplam nominal sermaye tutarı kadar artırılmasına karar verildiği belirtildi. (REUTERS)