Türk Metal Sendikası'ndan MESS'e toplu sözleşme protestosu

Türk Metal Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç çıkmamasına tepki gösteren Türk Metal üyesi işçiler İzmir’de eylem yaptı. Türk Metal Sendikası İzmir Şube Başkanı Mürsel Öcal, 'Sizin kriziniz geçici, bizimki süreklidir. Çare iyi bir sözleşmedir. Zafere ulaşmadan dönmeyeceğiz' dedi.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR - Yaklaşık 150 bin metal işçisini ilgilendiren Türk Metal Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç çıkmamasına tepki gösteren Türk Metal üyesi işçiler, İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda eylem yaptı.

MESS’in toplu iş sözleşmesi görüşmelerindeki tutumunu protesto eden işçiler davul ve zurna eşliğinde halay çekerek sık sık, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “MESS MESS şaşırma, sabrımızı taşırma”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganları attı.

Taleplerini dile getiren sendika üyesi işçiler, MESS dayatmalarını kabul etmeyeceklerini belirterek sözleşmenin sonucunu kendi tutumlarının belirleyeceğini söyledi.

'BU YOLDA KİMSEYE BOYUN EĞMEYİZ'

Basın açıklamasını okuyan Türk Metal Sendikası İzmir Şube Başkanı Mürsel Öcal, iki ayrı anket düzenlediklerini belirterek, “Günlerce ara vermeden çalıştık. Sonunda ortaya çıkan çalışmayı, üyemizin onayına sunduk. Üyelerimiz, temsilcileri aracılığı ile tek tek her maddeyi onaylayarak taslağını oluşturdu. Yani MESS’e verilen ve üyemizin namusu gibi sahip çıktığı bu taslak, aslında kendi taslağıdır. O taslak, bizim de onurumuzdur, Türk Metal’e emanettir. O yüzden herkes bilsin ki, biz o emanete halel getirmeyiz. Bu yolda kimseye boyun eğmeyiz, kimseye eyvallah demeyiz” dedi.

'KAZANILMIŞ HAKLARIMIZA GÖZ DİKTİLER'

Bütün iyi niyetlerine ve çabalarına rağmen, MESS’le uzlaşamadıklarını dile getiren Öcal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Müzakerelerin beşinci oturumunda uyuşmazlık zaptı tuttuk ve masadan kalktık. Oysa biz Türk Metal olarak, gerçekten de üzerinde uzlaşılabilecek bir taslak vermiş, masaya da uzlaşmak için oturmuştuk. Ancak muhatabımızdan aynı yaklaşımı göremedik. Biz, yeni hakları konuşalım derken, onlar, kazanılmış haklarımıza göz diktiler. Biz, çağdaş çalışma koşulları derken, onlar, esnek çalışma, kıstalyem, denkleştirme gibi çağ dışı uygulamaları dayattılar. Biz, alın terimizin karşılığı deyince de, onlar, size enflasyon kadar zam yeter dediler. Bu, bizim için sözün bittiği yerdi. Tutanağı tuttuk, masadan kalktık. İşte ondan sonra, Türk Metal’in örgütlü olduğu fabrikalardan sesler yükseldi. O sesler, hakkını arayan işçinin, alın terinin karşılığını isteyen emekçinin, enflasyon dayatmasına hayır diyen Türk Metalcinin sesidir. Buradan bir kez daha ilan ediyoruz; Türk Metal olarak, üyemizin hayır dediği hiçbir şeyi kabul etmeyeceğiz. Tamam diyene kadar mücadele edeceğiz. Tamam diyene kadar direneceğiz.”

'SİZİN KRİZİNİZ GEÇİCİ, BİZİMKİ SÜREKLİDİR'

İşçinin sürekli krizde olmasının bir kader olmadığının altını çizen Öcal, “İşverenin ezberinde enflasyon kadar zam, dilinde kriz sözcüğü var. Sürekli olarak kriz var, bunalım var, zor günlerden geçiyoruz diyorlar. Biz de diyoruz ki; Beyler sabredin, sizin için bu günler geçicidir. Zor günler sizin için geçicidir ama bizim süreklidir. İşçinin, emekçinin her günü zordur, güçlük içindedir. İşçi her daim krizdedir. Sizin kriziniz geçici, bizimki süreklidir. Ama biliyoruz ki, bu bizim kaderimiz değildir. Bakın, iki yıl önce 'yüzyılın sözleşmesi'ni imzalayınca, hepimizin yüzü güldü. Fabrikalarda tek bir olay, tek bir sıkıntı, tek bir protesto olmadı. Çarklar döndü, bacalar tüttü. Bütün Türkiye’nin yüzü güldü. İşte onun için çaresiz değiliz diyoruz. Çünkü çare biziz. Çare iyi bir sözleşmedir. Üyemizin taslağını hayata geçirmektir. Bunun için yola çıktık. Bunun için yemin ettik. Zafere ulaşmadan dönmeyeceğiz. Zafere bizim olacak. Zafer sendikasına inanan Türk Metalcinin olacak” diye konuştu.

'SIRA ZAMMA GELİNCE GÖRMEZ OLDUNUZ'

"Üretim rekoru kırınca övdüğünüz, kalite ödülü alınca sırtını sıvazladığınız, kar rekoru kırdırınca gurur duyduğunuz Türk Metalcileri, sıra zamma gelince görmez oldunuz” diyerek, MESS yönetimine seslenen Öcal, “Fabrikalarınızda duyduğunuz o protesto sesleri işte bunun içindir. Görmezden gelenlere, var olduklarını göstermek içindir. Duymazdan gelenlere, seslerini duyurmak içindir. Umarız, onları görmüş, duymuş ve haklarını teslim etmeye karar vermişsinizdir. Yoksa… Yoksa bilin ki, biz kararlıyız. 'yüzyılın sözleşmesi’yle çıktığımız zirveden inmemeye, kazanılmış haklarımızı korumaya, insanca yaşamaya yetecek kadar bir zam almaya kararlıyız. Bunun için sonuna kadar mücadele etmeye de, gerekirse bedel ödemeye de kararlıyız. Bunun için direneceğiz” diye konuştu.

'EYLEME, DİRENİŞE HAZIR OLUN'

Sürecin kritik bir aşamaya girdiğine dikkat çeken Öcal, “Bundan sonra hangi yolu izleyeceğimize, yine sizlerle birlikte karar vereceğiz. Bunun için, 24 Aralık’ta Genişletilmiş Temsilciler Meclisimizi topluyoruz. Ankara’daki bu toplantıya, MESS kapsamındaki bütün temsilcilerimiz katılacak. Bundan sonra izleyeceğimiz yol haritamıza orada karar vereceğiz. Harekât planımızı orada belirleyeceğiz. Ancak şimdiden hazır olun, eyleme, direnişe hazır olun. Birliğimizi, dirliğimizi, beraberliğimizi, Türk Metal'in gücünü göstermeye hazır olun. Bizim başka bir güce ihtiyacımız yok. Biz Türk Metal olursak, bilin ki zafere ulaşırız. Biz eminiz: Zafer bizim olacak. Zafer direnen emekçinin, direnen Türk Metalcinin olacak” diyerek sözlerini sonlandırdı. (DUVAR)