Türkiyeli turizmci Thomas Cook'un hisselerini zıplattı

İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un hisseleri, turizm yatırımcısı Neşet Koçkar'ın hisse alımı haberi ile 3 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İngiliz Thomas Cook Group Plc'nin hisseleri, Türk şirket Anex Tour'un hisse alımlarının ardından iki günde yüzde 60 değer kazandı. Borç yükü altındaki İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un Çinli Fosun Group'tan gelen kurtarma planı ile yoğun bir şekilde seyrelmesi beklenen hisseleri, yatırımcıların turizm yatırımcısı Neşet Koçkar'ın yüzde 6.7'lik hisse alımı haberini almaları ile birlikte üç haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Bloomberg'e konu ile ilgili açıklama yapan Shore Capital analisti Greg Johnson'a göre, fiyat artışı hissedarların mevcut hisse senedinin halen bir miktar değer taşıdığını düşündüğünü gösteriyor, ancak Fosun anlaşması bu değeri tamamen ortadan kaldırabilir. Londra merkezli Thomas Cook'un hisse senetleri, Fosun'un Temmuz ortasında 750 milyon sterlinlik (909 milyon dolar) finansman projesinde yer almak için görüşmelerde bulunduğunu duyurmasına rağmen düşüyordu. Bu işlem, Çinli yatırımcıya hisse için tahvil takası ve yeni hisseler yaratma yoluyla şirketin kontrolünü alma olanağı sağlayacak.

Johnson, "Anex Tour'un kurucusu Koçkar tarafından gerçekleştirilen bu satın almanın geçici bir yatırım mı yoksa şirketin kurtuluşunda yer alma mı olduğunu zaman gösterecek" dedi.

İŞE 160 DOLARLA BAŞLAMIŞTI

Neşet Koçkar, babasından aldığı 160 dolarla gittiği Rusya’da resepsiyonist olarak çalışmaya başlamış, ardından ülkenin önde gelen şirketlerinden biri olan Anex’i kurmuştu. 1 milyar dolardan fazla ciro yapan, uçak şirketi de dahil turizmin her alanında yer alan Anex, geçtiğimiz aylarda Alanya'daki Utopia World Hotel’i 36 milyon euro ödeyerek satın aldı. Anex Tourism Group (ATG) bünyesindeki konaklama birimi olan ATG Hotels'in daha önce kiracısı olduğu tesisi satın almasıyla grubun otel sayısı 6’ya yükselmişti. ATG Anex Tourism Group bünyesinde Selectum Belek, Asteria Belek, Fantasia Çamyuva, WOW Bodrum ve Kemer-Göynük’te yer alan Art Hotel bulunuyor. (HABER MERKEZİ)