İddia: İGA'da 2 şirketten 1'i hisselerini devredecek

İstanbul Havalimanı'nı yapan İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş.'de Kalyon İnşaat'ın Cengiz İnşaat’ın veya Mapa İnşaat’ın hisselerini alacağı iddia edildi.

DUVAR – İstanbul Havalimanı hisselerinin yüzde 40’ına sahip olan Kalyon İnşaat’ın hisselerin yüzde 20’sini daha alacağı belirtildi.

İstanbul Havalimanı’nı yapan İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş.’nin ortaklarından Kolin İnşaat’a yüzde 20’lik hissesini, bir süre önce Kalyon İnşaat’a devremişti.

AirportHaber’in haberine göre, yüzde 40 hisseye ulaşan ve büyük ortak durumuna gelen Kalyon İnşaat, yüzde 20’lik diğer hissenin de sahibi olmak için harekete geçti. Kalyon İnşaat’ın, yüzde 20’şer hisseye sahip olan Cengiz İnşaat’ın veya Mapa İnşaat’ın hisselerini almak için hazırlandığı iddia edildi.

Hisse devrini gerçekleşirse İstanbul Havalimanı’nda üç ortak ile yola devam edilecek. Kalyon İnşaat yüzde 60 hisse ile büyük ortak konumuna ulaşacak. Limak ve Mapa veya Cengiz İnşaat’tan biri ortak olarak devam edecek. Kalan iki firmanın toplam hisse oranı ise yüzde 40 olacak.