Varlık Fonu başkanlığını Erdoğan yürütecek

Türkiye'nin en büyük kamu şirketlerinin bağlandığı Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan oldu. Başkan Vekilliği'ne de Berat Albayrak atandı.

DUVAR – Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş. Yönetim Kurulu üyeleri ile Genel Müdürü’nün atanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararla birlikte Varlık Fonu’un yönetim yapısına ve işleyişine ilişkin esaslar yeniden belirlendi. 2016/9429 sayılı kararla “Şirketin (Varlık Fonu) Yönetim Kurulu Başkanı Cumhurbaşkanıdır. Yönetim Kurulu üyelerinden birisi Cumhurbaşkanınca başkan vekili olarak görevlendirilebilir” ibaresi eklendi.

Buna göre Varlık Fonu’nun Yönetim Kurulu Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olurken, Başkan Vekilliği’ne Berat Albayrak getirildi.

Yönetim Kurulu Üyeliklerine de Selim Arda Ermut, Hüseyin Aydın, Rifat Hisarcıklıoğlu, Erişah Arıcan, Fuat Tosyalı ve Zafer Sönmez atandı.

Genel Müdürlüğe ise Zafer Sönmez getirildi.

Ziraat Bankası, BOTAŞ, TPAO, PTT, Borsa İstanbul, TÜRKSAT, Eti Maden İşletmeleri, Çaykur, THY’nin de aralarında bulunduğu kamu kuruluşları Varlık Fonu bünyesine alınmıştı.
(HABER MERKEZİ)