Piyasalarda Japon rallisi

Japonya'da başbakan yeni bir ekonomik teşvik paketi hazırlanması talimatı verdi. Haber piyasalardaki risk iştahını artırırken, dolar da geriledi.

DUVAR – Japonya Başbakanı Shinzo Abe haftasonu kazandığı seçim zaferinin ardından ilk adımı ekonomik teşvik paketiyle attı. Abe, şirketlerin zayıf talepten dolayı yaşadığı sıkıntıları göz önüne alarak yeni bir ekonomik teşvik paketi hazırlanması talimatı verdi. Bu gelişme  aralarında Türkiye’nin de olduğu gelişen ülkelere yönelik risk iştahını artırırken, dolar 2.89’a geriledi. 11 Temmuz’da 208 lira olan çeyrek fiyatları Kapalıçarşı’da 205 liraya geriledi.

GÖZLER HAZİNE İHALELERİNDE

Hürriyet’te yer alan habere göre, Hazine bugün beş yıllık gösterge olan 17 Şubat 2021 itfalı altı ayda bir yüzde 5.35 kupon ödemeli sabit kuponlu tahvil ile 21 Temmuz 2021 itfalı 6 ayda bir yüzde 1.5 reel kupon ödemeli TÜFE’ye endeksli tahvili yeniden ihraç edecek.
Hazine dün gerçekleştirdiği yeni iki yıllık gösterge tahvilin ilk, 10 yıllık gösterge tahvilin yeniden ihracında piyasadan ROT dahil 4.71 milyar TL, toplamda ise 5.07 milyar TL borçlandı.

ASYA BORSALARINDA SON DURUM

Asya borsaları, ABD’den gelen pozitif veriler ve küresel politika yapıcıların ekonomilere daha fazla teşvik sağlayacağı beklentileriyle rekor yüksek seviyeleri gören Wall Street’in de desteğiyle bu sabah 2.5 ayın zirvesini gördü.
Küresel piyasalarda riskli varlıklara olan talep, düşük faizlerden de destek buluyor.

DOLARDA BEKLENDİ

Bir bankanın döviz işlemcisi, Fed’in faiz artırımına gideceği beklentilerinin iyice ötelendiğini hatırlatarak, “Japonya’da yeni teşvik paketi sunulacağının açıklanması da piyasada risk iştahını artıcı bir unsur oldu. TL de diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine paralel hareket ediyor. Perşembe ve cuma günü yurtdışında açıklanacak veriler piyasaların seyrinde önemli olacak. Bugün yurtdışında yön verecek önemli bir veri yok. Dolar/TL’de 2.8870-2.9070 seviyeleri izlenecek” dedi.
Bankacılar bazı büyük merkez bankalarının eksi faiz uygulamaları ve ek parasal genişleme önlemleri uygulamaları ya da uygulayacakları yönündeki beklentilerin gelişmekte olan ülke piyasalarına olumlu yansıdığını ve son dönemde risk iştahını artırdığına dikkat çekerek, önümüzdeki dönemde ABD’de açıklanacak verilerin Fed’in faiz politikasının seyri açısından önemli olacağını belirtiyor.

PİYASALARDA BU HAFTA

Haftanın kalanında piyasaları yoğun bir veri gündemi bekliyor. Buna göre perşembe günü İngiltere Merkez Bankası’nın faiz toplantısı, ABD işsizlik maaş başvuruları, cuma günü ise ABD TÜFE, perakende satışlar, NY Fed imalat endeksi, sanayi üretimi, kapasite kullanım oranı ve Michigan tüketici güven endeksi açıklanacak.
Haberin tamamı