HSBC: Brexit en fazla Türkiye'i etkileyecek

HSBC ekonomistleri analizine göre, Türkiye ekonomisi bıçak sırtında. Ekonomistler, Brexit etkilerine karşı en fazla Türkiye ve Merkez Avrupa'nın savunmasız olduğu görüşünde de birleşti.
FILE - DECEMBER 11, 2012: UK based bank HSBC have agreed a 1.9 USD settlement with US authorities having admitted poor internal regulations and controls in laundering money from drug cartels and countries subject to UN sanctions STREET, UNITED KINGDOM - MARCH 03: The HSBC logo is displayed outside a branch of HSBC on March 3 2008 in Street, United Kingdom. HSBC, the UK's largest bank, has said it has made a 8.7bn GBP loss, after the decline in the US housing market hit the value of its loans. The bank's losses are said to be the biggest write-down of the UK's big five because it has a lot of business and operations in the USA, however its annual profits still rose 10 percent to 12.2bn GBP, up from the year before. (Photo by Matt Cardy/Getty Images)

DUVAR – Londra’da aralarında Simon Williams’ın da bulunduğu HSBC ekonomistlerinin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika üzerine bir notunda, “Brexit sonrasında İngiltere ve Avrupa’ya ilişkin zayıf görünüme en fazla Merkez Avrupa ve Türkiye maruz kalacak” ifadesi yer aldı.

Söz konusu notta, küresel büyümenin emtia fiyatları üzerine baskı oluşturması durumunda en fazla Rusya’nın ve Orta Doğu ülkelerinin etkileneceği belirtildi.

Risk iştahındaki azalmaya karşı en fazla Türkiye ve Güney Afrika’nın açık olduğu ifade edilen notta, küresel para politikasının Türkiye ve Güney Afrika’ya manevra şansı tanıdığı görüşü yer aldı.
Haberin tamamı