Ekmekçioğulları işçileri CHP il binasında açlık grevi başlattı

Çorum’da sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten atılan Ekmekçioğulları Metal işçileri Cumhuriyet Halk Partisi İl binasında açlık grevi eylemi başlattı. DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş tarafından yapılan açıklamada, Çorum CHP İl Başkanı ve Çorum Merkez İlçe Başkanı'nın Ekmekçioğulları ailesinin üyeleri olmalarına rağmen işten atılan 90 işçi ile ilgili hiçbir çözüm üretmedikleri, bu nedenle de il örgütünde açlık grevi başlattıkları belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

ÇORUM - Çorum’da faaliyet gösteren Ekmekçioğulları Metal Fabrikası'ndan sendikaya üye olmaları nedeniyle Kod 29 maddesi gerekçe gösterilerek işten atılan 90 işçi direnişlerinin 77’nci gününde Çorum Cumhuriyet Halk Partisi İl örgütünde açlık grevi eylemi başlattı.

Konuyla ilgili DİSK'e bağlı Anadolu Birleşik Metal İş tarafından yapılan açıklamada, bugüne kadar Çorum’da işçilere uygulanan hukuk katliamının son bulması adına, başta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri olmak üzere Çorum Valisi'yle, Çorum Belediye Başkanı’yla, milletvekilleriyle siyasi partilerin temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirmelerine rağmen bu kişilerin 'gözlerini kapatıp kulaklarını tıkadıklarına şahit oldukları' ifade edildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi: 

'ARTIK BIÇAK KEMİĞE DAYANDI'

"Üç maymunu oynadı oynamaya da devam ediyorlar.

Çorumlu işçilerin mücadelesine kulak tıkayan başka bir kurum da Cumhuriyet Halk Partisi olmuştur. Çorum CHP İl Başkanı ve Çorum Merkez İlçe Başkanın Ekmekçioğulları ailesindendir.

Patron Rüstem Ekmekçi Çorum’da CHP’liliğiyle bilinen, CHP’liliğiyle övünen ve hem yerel hem de merkezi CHP yetkilileriyle organik ilişkisi bulunan Çorumlu bir işveren.

Rüstem Ekmekçi’nin Ekmekçioğulları işçilerine yaşattığı zulmün, işçilerin ve emekçilerin yanında olduğu iddiasını taşıyan en büyük muhalefet partisi CHP’ye de zarar verdiği düşüncesiyle ve Rüstem Ekmekçi’yle diyalog kanalları kurulması için konuyu defalarca CHP yetkililerinin gündemine taşıdık.

CHP’li Rüstem Ekmekçi’nin işlediği suçları, işçilerin yaşadığı mağduriyetleri CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na ilettik.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’yla sendika yöneticilerimiz ve Ekmekçioğulları işçilerinden oluşan bir heyetle 10 Şubat tarihinde İstanbul’da bir görüşme gerçekleştirdik. Yapılan görüşmede Ekrem İmamoğlu Rüstem Ekmekçi’yle görüşeceğini ve sendikamıza dönüş yapacağını bildirdi.

Ekrem İmamoğlu’ndan henüz bir geri dönüş alamadık. Rüstem Ekmekçi’yle görüştüyse görüşmenin sonuçlarını hâlâ bekliyoruz.

Bekliyoruz ancak Ekmeçioğulları işçilerinin artık bir gün dahi oyalanmaya, kandırılmaya vakti kalmadı. Ekmekçioğulları işçileri kiralarını, faturalarını ödeyemiyor. İnternet faturasını ödeyemediği için çocukları uzaktan eğitim derslerine katılamıyor.

Artık bıçak kemiğe dayandı.

Ekmekçioğulları işçileri 77 gündür açlıkla mücadele ediyor.

Ekmekçioğullarının taleplerine artık kimsenin kayıtsız kalamayacağı bir noktaya gelindi.

'CHP'DE EN AZ İKTİDAR KADAR SORUMLUDUR'

Ekmekçioğulları işçileri bugün CHP Çorum İl Örgütü’nde açlık grevine başladılar.

Ekmekçioğulların işçilerin sorunların çözümü için Cumhuriyet Halk Partisi de en az iktidar kadar bu işin bir çözüme kavuşmasından sorumludur ve gerekli yapıcı adımları atmalıdır.

CHP’li Rüstem Ekmekçi ya işçi düşmanlığından vazgeçecek ya da CHP biz işçinin, emekçinin yanındayız demeyecek.

Çözüm yolu bulunana dek Ekmekçioğulları işçilerinin Çorum İl Örgütü’nde başlattığı açlık grevini devam edeceğini kamuoyuna ilan ediyoruz."

Öte yandan, Cumhuriyet Halk Partisi İl binasına girişler emniyet güçlerince kapatıldı.