Eczacılar: Aşı sürecinin şeffaf yürütülmesi gerek

Türk Eczacıları Birliği, (TEB) korona virüsünü aşısına ilişkin yapılan tartışmaların aşı kararsızlarını etkilediğini belirterek, sürecin şeffaf yürütülmesi çağrısında bulundu. TEB, Sağlık Bakanlığına aşının Türkiye’ye getirilmesi ve uygulanması noktasında cevaplanması gereken 15 soru yöneltti.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Türk Eczacıları Birliği, (TEB) korona virüsü aşılarıyla ilgili ülkelerin menşeleri, etkisi ve ücretine ilişkin tartışmaların insanları aşı yaptırmama noktasına getirdiği uyarısında bulundu. TEB açıklamasında, “Oysa aşıların etkililiği ve güvenilirliği konusunda ilk ve son söz, bilime aittir. Diğer yandan, aşı karşıtlığını engellemek ve aşı kararsızlığını gidermek için bilimsel verilerin toplumla paylaşılmasının yanı sıra aşı organizasyonu ile ilgili olarak da şeffaf olunmadı gerekiyor” denildi.

Aşı karşıtlığı ve aşı kararsızlığının sadece aşı olmayan kişilerin hayatını riske atmayacağını, salgının devamına yol açacağı ifade edilen açıklamada, “Bu nedenle, birinci önceliğimiz aşı ile ilgili tüm süreçlerin topluma yönelik bir şeffaflık içinde gerçekleştirilmesi olmalıdır” ifadelerine yer verildi.

'AŞININ ÖNCELİKLİ OLARAK KİMLERE YAPILACAĞI NETKLİK KAZANDI MI?'

TEB, sürecin daha şeffaf yürütmesi ve aşı organizasyonu ile ilgili şu soruların yanıtlanması gerektiği söyledi:

* Hangi firmadan yahut firmalardan kaç adet COVID-19 aşısı sipariş verilmiştir.

* Getirilecek olan aşının ön onay dosyası ülkemize ulaşmış ve Bilim Kurulunca / yetkili mercilerce incelenmiş midir? 

* İlk parti aşının ülkemize kesin olarak ne zaman gelmesi beklenmektedir?

* Aşının onayı noktasında nasıl bir mekanizma izlenecek ve onay ne zaman verilecektir?

* İlk aşıların ne zaman yapılmaya başlanacağı hakkında net bir tarih öngörülmekte midir?

* Aşıların öncelikli olarak kimlere yapılacağı konusu netliğe kavuşturulmuş mudur?

* Öncelikli aşı yapılacağı açıklanan sağlık çalışanları içinde eczacılar ve eczane çalışanları da bulunmakta mıdır?

* Aşı hangi koşullarda saklanacaktır, bu koşullara uygun yeterli altyapı var mıdır? Böyle bir altyapı yoksa tamamlanması için hazırlık yapılmakta mıdır?

AŞI HANGİ MERKEZLERDEN YAPILACAK?

* Aşı hangi merkezlerden yapılacaktır? Hastaneler mi, aile sağlığı merkezleri mi, seyyar sağlık ekipleri mi aşıyı yapacaktır? Ya da özel aşılama merkezleri mi kurulacaktır?

* Aşı yapan kişilerin yanı sıra aşı sırasında izdihamı ve sağlık çalışanlarına karşı şiddeti önlemek konusunda ne gibi önlemler alınacaktır, başka görevlendirmeler yapılacak mıdır?

* Aşının etkinliğini izleme noktasında hangi yöntemler devreye sokulacak, ne gibi önlemler ve görevlendirmeler yapılacaktır? 

AŞI KARARSIZLARI İÇİN NE YAPILACAK

* Aşı karşıtlığı ve kararsızlığını azaltmak için Bakanlığımız ne gibi önlemler almayı ve teşvikler sağlamayı düşünmektedir?

* Aşı ülkemize geldiği andan itibaren belirli kesimlerde oluşabilecek mevcut tedbirlere yönelik gevşemenin önüne geçilmesi için ne gibi ek tedbirler düşünülmüştür?

* Aşılar hazır mı gelecek yoksa Türkiye’de mi dolumları gerçekleştirilecektir? Şayet hazır gelmeyecekse bunun için hazırlık yapılmakta mıdır?

* Ülkemize Mart ayına kadar olan dönemde ancak 50 milyon aşının geleceği ifade edilmektedir. Bu durumda ancak 25 milyon vatandaşımız aşı yaptırabilecektir. Dünya Sağlık Örgütü ise salgını durdurmak açısından tüm toplumun aşılanması gerektiğini, sürü bağışıklığı yönteminin bilimsel olarak sorunlu ve etik dışı olduğunu ilân etmiştir.. Bu durumda, ülkemizde yaşayan herkesin aşıya eşit koşullarda ulaşması için gereken en az yüz yirmi  milyon doz daha aşı nasıl ve ne zamana kadar temin edilebilecektir? (DUVAR)

 

 

 

 

Etiketler eczacılar aşı korona