İddia: Erdoğan Macron'la uzlaşma istedi

Türkiye'nin, Doğu Akdeniz nedeniyle gerilim yaşadığı Fransa ile Avrupa yapımı SAMP/T hava savunma sistemi konusunda uzlaşmak istediği öne sürüldü. İddiaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hafta başında Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron'dan 'ortak üretime karşı muhalefete son vermesini' istedi, Macron ise 'Suriye şartı' koştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye'nin Avrupa yapımı SAMP/T hava savunma sistemlerinin temini için Fransa'yla temas kurduğu öne sürüldü. İddiaya göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron ile hafta başında yaptığı telefon görüşmesinde, Fransa'dan bu sistemlerin ortak üretimine karşı muhalefetini geri çekmesini istedi.

Türkiye'nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemleri nedeniyle ABD'yle, Doğu Akdeniz yüzünden de Fransa ile gerilim yaşadığı bir dönemde ortaya atılan bu iddia, Türk ve Fransız yetkililere dayandırıldı.

MACRON'DAN 'SURİYE ŞARTI'

Bloomberg'e isim vermeden konuşan bir Türk yetkiliye göre Erdoğan'ın görüşmede, İtalyan-Fransız ortaklığındaki Eurosam'ın ürettiği SAMP/T bataryalarının temini için Macron'dan, ortak üretime karşı çıkmaya son vermesini istedi. Fransız Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee'den bir yetkili ise Macron'un bu talebe 'Suriye şartı' koştuğunu söyledi. Buna göre Macron, 'Avrupa yapımı sistemlerin konuşlandırılmasından önce Türkiye'nin Suriye'deki amaçlarını açıkça izah etmesini' istedi.

Bloomberg'ün haberinde, Türkiye'nin NATO ve ABD'yle kriz yaratan Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerini hâlâ aktive etmediğine dikkat çekildi. Haberde, Türkiye'nin ABD'den Patriot alma talebini de sık sık yinelediği belirtilerek, "Macron'un Doğu Akdeniz'de Yunanistan ve Kıbrıs'ın tarafını tuttuğu bir dönemde Ankara'nın, kendisine hava savunma sistemi temini için Batılı müttefiklerine bir diğer fırsat daha verdiği" yorumu yapıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Mayıs 2019'da yaptığı açıklamada Fransa'nın Türkiye'ye, uzun menzilli hava savunma sistemi SAMP/T'nin hem kurulumunu hem de ortak üretimini teklif ettiğini söylemişti. Ancak o tarihten bu yana bu konuda somut bir gelişme yaşanmazken, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir bu durumun kısmen Fransa'dan kaynaklandığını söylemişti. Demir, haziran ayında yaptığı açıklamada, "Tanımlama çalışmasının icra edilmesine rağmen SAMP/T hakkında somut bir gelişme olmamasının bir sebebi de Fransa’nın Türkiye’ye yönelik siyasi tavrı. Projeye İtalyan ortaklarla devam etme ihtimali var ancak süreç tıkanabilir" demişti. (DIŞ HABERLER)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR