Volkan Bozkır, BM Genel Kurul Başkanlığı görevine başladı

BM 75'inci Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır görevine başladı. Bozkır, korona virüsü salgınına karşı dayanışma ve uluslararası kurumlara inancı güçlendirme mesajı verdi. Bozkır, ''Hiçbir ülke bu pandemiyi tek başına yenemez" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Birleşmiş Milletler (BM) 75'inci Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, yeni görevine bugün başladı. BM Genel Merkezi'nde düzenlenen törende Bozkır, görevini 74'üncü Genel Kurul Başkanı Tijjani Muhammad-Band'den devraldı.

BM Genel Kurulu'nda konuşma yapan Volkan Bozkır, korona virüsü (Covid-19) salgının BM 75'inci Genel Kurulu için yapılan planları değiştirdiğini belirtti. Bozkır, ''Bugün maskelerimiz bize karşı karşıya olduğumuz çok ciddi bir tehdidi, kaybettiğimiz hayatları, üstesinden gelmemiz gereken sorunları ve hepimizin aynı gemide olduğunu hatırlatıyor" dedi.

'TEK TARAFLI ADIMLAR PANDEMİYİ GÜÇLENDİRİR'

Salgının, çok taraflı sistemi eleştirenlerce tek taraflı adımları meşrulaştırmak, uluslararası sistemleri zayıflatmak için kullanıldığını savunan Bozkır, bu dönemde uluslararası sistemlerin ve örgütlerin sorgulanır hala geldiğine, bu eleştirilerin dayanağının olduğuna ancak yanlış sonuçlara varıldığını söyledi.

Küresel bir kriz olan salgına karşı dayanışma, işbirliği ve uluslararası kurumlara olan inancı güçlendirilmesi gerektiğini ifade eden Bozkır, ''Hiçbir ülke bu pandemiyi tek başına yenemez. Sosyal mesafe uluslararası düzeyde yardımcı olmayacak. Tek taraflı adımlar pandemiyi sadece güçlendirir, bizi ortak hedefimizden uzaklaştırır. Bu tür kriz anlarında BM'nin merkezde olduğu çok taraflı işbirliğine ve uluslararası kurumlara olan inancı güçlendirmek ortak sorumluluğumuz" diye konuştu.

178 ülkenin desteğini alarak Türkiye'den BM Genel Kurulu Başkanlığına seçilen ilk isim olan Bozkır, 2021 Eylül ayına kadar bu görevi sürdürecek. (NEW YORK/AA)