Trump'ın sağlık danışmanı Birx'ten tatilcilere uyarı

ABD Başkanı Donald Trump'ın önde gelen sağlık danışmanlarından Deborah Birx, korona virüsünün ülkede rekor hızda yayılmasına karşı uyarıda bulundu: Virüsü, bağışıklığın sıfır olduğu kırsal bölgelere de yayıldı. Hastalığın yaygın olduğu bir yerde tatil yaptıysanız, dönüşte virüs taşıdığınızı varsaymalınız.

DUVAR – ABD Başkanı Donald Trump’ın önde gelen sağlık danışmanlarından Deborah Birx, ülkesinin korona virüsü salgınıyla mücadelede yeni bir aşamaya girdiği uyarısında bulundu. Brix, CNN televizyonuna demecinde, hastalığın ülkenin bir çok yerinde ‘olağanüstü boyutlarda’ yayıldığını ve salgının başlangıcından daha büyük bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Brix, salgının artık büyük şehirlerin yanı sıra kırsal bölgeleri de etkilediğini kaydetti, nüfusun bağışıklığının sıfır olduğu kırsal kesimde insanların maske takması ve sosyal mesafe kurallarına riayet etmesi gerektiğini vurguladı. Beyaz Saray korona virüsü çalışma grubunun üyesi olan Doktor Birx, “Kırsal bölgelerde yaşayan herkese sesleniyorum: Virüse karşı bağışıklığınız ya da sizi koruyan başka bir şey yok. Salgın artık farklı bir boyutta. Hem kırsal hem kentsel bölgelerde yayılmış durumda” dedi.

‘TATİL DÖNÜŞÜ VİRÜS TAŞIDIĞINIZI VARSAYMALISINIZ’

Geçtiğimiz üç haftada 14 eyaleti ziyaret eden Birx ayrıca insanların hastalığın yaygın olduğu bölgelere tatile gitmesinden de kaygılandığını da söyledi: “Ülkenin farklı yerlerini gezerken, bütün Amerika’nın hareket halinde olduğunu gördüm. Hastalığın yaygın olduğu bir yerde tatil yapmayı tercih ettiyseniz, dönüşte virüs taşıdığınızı varsaymalı ve sağlık sorunları nedeniyle daha hassas olan insanları korumalısınız.”

ABD dünyada en korona virüsü vakası görülen ve virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu en fazla can kaybının yaşandığı ülke. Amerikan Johns Hopkins Üniversitesi’nin kayıtlarına göre ülkede vaka sayısı 4 milyon 600 bini aştı. (BBC Türkçe)