Fransa'da satılamayan şaraplardan el dezenfektanı yapılacak

Korona virüsü salgını nedeniyle Fransa'da rafta kalan şaraplardan el dezenfektanı üretilecek. Virüs nedeniyle satılamayan 3 milyon hektolitre şarabın damıtılmasıyla elde edilecek etanol, dezenfektan yapımında kullanılacak.

DUVAR – Fransa’da korona virüsü salgını nedeniyle talebin durması üzerine rafta kalan yüzlerce şişe şarabın etanole dönüştürülüp el dezenfektanı yapımında kullanılmasına karar verildi. Fransa kamu tarım kurumu FranceAgriMer, korona virüsü salgını nedeniyle satılamayan yaklaşık 3 milyon hektolitre şarabın, mahzenlerde bu yılın ürünlerine yer açmak için damıtılacağını duyurdu.

Damıtılan şaraplar etanole dönüştürülecek ve bu da el dezenfektanı yapımında kullanılacak. Bu kararın Brüksel tarafından onaylandığı, damıtma işlemlerinin maliyetini de Avrupa Birliği’nin karşılayacağı açıklandı. Buna göre şarap üreticileri, 19 Haziran’a kadar devlete başvurarak kaç litre şarabı dönüştürmek istediği konusunda bilgi verecek.

İSPANYA VE İTALYA’DA DA UYGULANACAK

Üreticilere, coğrafi bölge işareti olan şarapların hektolitresi başına 78 euro, diğer şaraplar içinse 58 euro ödenecek. İspanya ve İtalya’nın da benzer uygulamaya gideceği belirtildi.

Karantina tedbirleri kapsamında bar, pub ve restoranların kapanmasıyla birlikte talebin durması üzerine özellikle İtalya, İspanya ve Fransa gibi önde gelen şarap üreticisi ülkelerde stok fazlası sorunu ortaya çıkmıştı. Avrupa Şarap Endüstrisi ve Ticareti Komitesi’nin (CEEV) verilerin göre şarap piyasası yüzde 30 oranında küçüldü. (Kaynak: Sputnik)