Kraliçe 2. Elizabeth korona virüsü nedeniyle halka seslenecek

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, korona virüsü salgını nedeniyle zor günler geçiren İngiliz halkına seslenecek. Halka moral verme amacı taşıyan konuşma pazar günü yapılacak. II. Elizabeth, tahtaki 68 yılı boyunca sadece 4 kez ulusa sesleniş konuşması yaptı. Kraliçe son olarak, 2012'de tahttaki 60. yıl dönümü dolayısıyla İngilizlere seslendi.

DUVAR – İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, yeni tip korona virüsüne binlerce kurban veren İngilizlere seslenecek.

Buckingham Sarayından yapılan açıklamada, Kraliçe’nin korona virüsü salgınına ilişkin bir video kaydı yaptığı ve bunun pazar günü akşam saatlerinde yayınlanacağı belirtildi. Salgın nedeniyle kocası Prens Philip ile Londra’daki Buckingham Sarayından 35 kilometre uzaklıktaki Windsor Kalesi’ne giden 93 yaşındaki Kraliçe’nin ulusa sesleniş konuşmasında halka moral vermesi bekleniyor.

Tahtaki 68 yılı boyunca sadece 4 kez ulusa sesleniş konuşması yapan Kraliçe’nin pazar günkü konuşması bu açıdan önemli görülüyor. Kraliçe daha önce 1991’de Körfez Savaşı, 1997’de Prenses Diana’nın ölümü, 2002’de annesinin ölümü ve son olarak da 2012’de tahttaki 60. yıl dönümü dolayısıyla İngilizlere seslenmişti.

AİLESİ OLMADAN TOPRAĞA VERİLDİ 

Bu arada, İngiltere’de korona virüsüne yenik düşen 13 yaşındaki İsmail Muhammed Abdulvahab, toprağa verildi. İsmail’in 2 kardeşinde de korona virüsü belirtileri görüldüğü için annesi ve diğer 4 kardeşi, defin sırasında mezarlıkta bulunamadı. İzole edildiği hastane odasında 31 Mart’ta tek başına ölen çocuğun, ailesi olmadan defnedilmesi üzüntüye yol açtı.

BİR GÜNDE 2 HEMŞİRE ÖLDÜ 

36 yaşındaki hemşire Areema Nasreen’in ardından 39 yaşındaki Aimee O’Rouke de vefat etti.

Ulusal Sağlık Hizmetleri Başhemşiresi Ruth May, ikisi de 3 çocuk annesi olan hemşirelerin ölümüyle ilgili olarak “Ailelerine, dostlarına ve meslektaşlarına en içten başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Bizden birileriydiler. Daha fazlasının ölmesinden endişe ediyorum. Lütfen onlar için evde kalın” dedi.

İngiltere’de toplam ölü sayısı 3 bin 605 olurken, vaka sayısı da 38 bin 168’e çıktı. (AA)