Darphaneye giren hırsızlar tedavülden kalkmış bozuk para çaldı

Netflix'in ünlü dizisi La Casa De Papel'in başarısız bir versiyonu Belçika'da yaşandı. Üç hırsız Kraliyet Darphanesi binasına girdi. Sırt çantaları ve ceplerine artık tedavülde olmayan bozuk madeni paraları dolduran hırsızlardan ikisi alarmın çalması üzerine yakalandı. Üçüncü hırsız ise bozuk paralarla kaçmayı başardı. Yetkililer çalınan paraların hiçbir maddi değerinin olmadığını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Belçika'nın başkenti Brüksel'de üç hırsız cuma gece yarısı Kraliyet Darphanesi'ne girdi. Hırsızlık sırasında alarmın çalması üzerine, güvenlik görevlileri soyguncuları farketti. Bina içerisinde sıkıştırılan iki soyguncu, polis tarafından gözaltına alındı. İki soyguncunun sırt çantaları ve ceplerine yaklaşık 5'er kilo para doldurdukları ortaya çıktı.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre  üçüncü soyguncu ise birkaç çanta bozuk para ile kaçmayı başardı. Hazine yetkilileri, hırsızların çalmaya çalıştığı paraların, çeşitli nedenlerle zarar gördüğü ya da küflendiği için daha önce piyasadan çekilmiş, kullanılmayan paralar olduğunu açıkladı. Belçikalı yetkililer, bu nedenle paraların hiçbir piyasa değeri bulunmadığını söyledi.

Savcılık, olayın silahlı soygun olmadığını açıkladı. Yakalanan soyguncular, hızlandırılmış yargılama prosedürü kapsamında 5 Mart'ta mahkemeye çıkarılacak. 1998 ve 1999 doğumlu oldukları belirtilen iki soyguncunun, daha önce herhangi bir suçtan sabıkaları bulunmuyor. Belçika medyasına göre, aynı gece, Hazine binasında da hırsızlık olayı meydana geldi ve danışmadaki bilgisayarlar çalındı. (BBC Türkçe)