Abbas, BMGK'de konuştu: İsrail müzakereye hazırsa ben de hazırım

BMGK toplantısında konuşan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD'nin önerdiği "Orta Doğu barış planı"nı eleştirdi. Planın İsrail işgalini ödüllendirdiğini söyleyen Abbas, "İsrail ve Filistinliler arasında barış hâlâ mümkün, başarılabilir. Kapsamlı ve kalıcı barış yolunda uluslararası ortaklık için buradayım. İsrail, uluslararası parametrelere göre barışa ve müzakerelere hazırsa, ben de derhal görüşmelere başlamaya hazırım" dedi. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail-Filistin sorununun ve ABD Başkanı Donald Trump'ın açıkladığı "Orta Doğu barış planı"nın ele alındığı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) oturumuna katıldı.

Toplantıdaki konuşmasında ABD'nin önerdiği planı reddettiklerini söyleyen Mahmud Abbas, planın uluslararası meşru bir yanının bulunmadığını ve İsrail'in Filistin topraklarını ilhakına izin verdiğini belirtti.

Planın müzakereler için uluslararası referans olarak alınmaması gerektiğini dile getiren Abbas, "Bu plan, bölgeye barış ve istikrar getirmeyecek, bu yüzden kabul etmiyoruz ve uygulanmasına karşı çıkacağız" dedi.

'HANGİNİZ BÖYLE BİR DEVLETİ KABUL EDERSİNİZ?'

İsrail ve ABD'nin Filistin'e teklif ettiği devletin "İsviçre peynirine" benzediğini dile getiren Abbas, "Hanginiz böyle bir devleti, bu koşulları kabul ederdiniz?" ifadesini kullandı. Abbas, bu planın İsrail işgalini ödüllendirdiğine işaret ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ülkeleri için savaşan 300 İsrailli yetkili, şimdi de adalet için bu planı reddediyor. ABD Kongresi'nden gelen bir mektupta 107 kişi, Senato'dan ise 12 kişi bu plana karşı çıkıyor. Plana karşı çıkanlar arasında bazı başkan adayları bile var. İsrail ve Filistinliler arasında barış hâlâ mümkün, başarılabilir. Kapsamlı ve kalıcı barış yolunda uluslararası ortaklık için buradayım."

'MOSKOVA'YA 3 KEZ GİTTİM AMA NETANYAHU GELMEDİ'

ABD'nin planında, işgal altındaki Kudüs'ün İsrail'e "hediye" olarak verildiğini belirten Mahmud Abbas, Kudüs'ün bölünmemiş bir şekilde İsrail'in başkenti olamayacağını, Batı Kudüs'ün İsrail, Doğu Kudüs'ün ise Filistin'e ait olduğunu vurguladı.

Abbas, Filistin'in BMGK'nin tüm kararlarına bağlı olduğuna işaret ederek, "ülkesinin şiddet ve terörü reddettiğini ve her zaman barış çağrısı yaptığını" söyledi.

İsrail'in "Filistin'in barış fırsatlarını kaçırdığı" iddialarını da reddeden Abbas, "Biz her fırsatı ciddiye aldık, çünkü barış halkımızın yararına. Moskova'ya 3 kez gittim ama o (İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu) gelmedi. Bu durumda barışı reddeden kim?" diye konuştu.

'YENİ BİR UMUDA İHTİYACIMIZ VAR'

Filistin'in siyasi çözüm olmadan ekonomik bir çözümü kabul etmeyeceğini vurgulayan Abbas, "Sayın Trump'a ABD'nin teklif ettiği planın barış ve istikrar getirmeyeceğini söylemek istiyorum, çünkü uluslararası meşruluğu ortadan kaldırıyor" ifadelerini kullandı.

Trump'dan adil olmasını ve uluslararası kararların uygulanmasını desteklemesini beklediklerini söyleyen Filistin Devlet Başkanı Abbas, BMGK'ye ise uluslararası bir konferans için çağrı yaptı.

Filistin halkının İsrail işgaline daha fazla katlanamayacağı ve mevcut durumun adeta patlamak üzere olduğu uyarısında bulunan Abbas, "Bu durumdan kaçınmak için yeni bir umuda ihtiyacımız var ve lütfen bu umudu elimizden almayın. İsrail, uluslararası parametrelere göre barışa ve müzakerelere hazırsa, ben de derhal görüşmelere başlamaya hazırım" dedi. (NEW YORK/AA)