Fransa tekrar sokağa indi: Diz çökerek protesto

Fransa'da hükümetin emeklilik reformu taslağına karşı sendikalar bugün tekrar iş bıraktı. Sokağa inen halk bir kez daha Macron'a ve reform taslağına karşı çıktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Fransa'da emeklilik reformu taslağına karşı gösteriler devam ediyor. Sendikaların grev çağrısıyla birlikte halk bugün, 5 Aralık'tan beri dokuzuncu kez sokağa indi. Fransa'nın birçok şehrine yayılan gösterilerde zaman zaman eylemciler ile polis karşı karşıya geldi.

Eylemlere akademisyenler, itfaiyeciler, otobüs şoförleri, avukatlar, tren yolu ve hava yolu çalışanları, çöpçüler gibi farklı meslek grubu çalışanları ile birlikte üniversite ve lise öğrencileri katıldı. Başta Paris olmak üzere Marsilya, Lille, Lyon, Nice, Toulouse gibi büyük şehirlerde gösteriler gerçekleşti.

Lille'de, üniversitede çalışan kadınlar şehirdeki tren garı önünde dans ederek emeklilik reformu taslağını protesto ettiler. Kadınlar dans gösterileri sırasında, ''Macron, berbatsın. Bütün kadınlar sokakta!'' diyerek tepkilerini gösterdiler.

Bordeaux kentindeki gösterilerde lise öğrencileri, önceki eylemlerde yaşanan polis şiddetini diz çökerek protesto etti. 7 Aralık'taki gösterilerde polis, lise öğrencilerini diz çöktürerek gözaltına almış, polisin kullandığı orantısız şiddet uzun süre tartışılmıştı. Birçok üniversitede işgal eylemleri olurken Paris Sorbonne Üniversitesinde polis kampüse girerek öğrencilere gazlı müdahalede bulundu. Sosyal medyada paylaşılan görüntüler tepki topladı. (DIŞ HABERLER)

Fransa tarihindeki en büyük grevlerden biri yaşanıyorFransa tarihindeki en büyük grevlerden biri yaşanıyor