Hizbullah'tan Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih'e tehdit

ABD'nin İranlı General Kasım Süleymani'yi Bağdat'ta suikastla öldürmesinin Irak siyasetinde yarattığı gerilim dinmiyor. Süleymani'ye ve İran'a yakın olan iki milis grubu, Davos'ta ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmemesi için Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih'i tehdit etti.

DUVAR – ABD’nin İranlı General Kasım Süleymani’yi Bağdat’ta suikastla öldürmesinin Irak siyasetindeki yankıları sürüyor. İran’a yakınlığıyla tanınan ve Irak ordusuna bağlı Haşdi Şabi’nin bünyesinde bulunan iki milis grubu, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’i ABD Başkanı Donald Trump’la görüşmemesi için tehdit etti.

İki liderin Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda bugün biraraya gelmesi beklenirken, ABD-İran geriliminin Irak’taki yansımasının merkezinde bulunan Ketaib Hizbullah (Hizbullah Tugayları) Salih’i Trump’la görüşmemeye çağırdı. Grubun güvenlik yetkililerinden Ebu Ali Askeri, Salih’in Trump’la görüşmesi halinde ‘Bağdat’ta iyi karşılanmayacağını’ öne sürdü.

‘SENİ BAĞDAT’TAN ATARIZ’

Twitter hesabından açıklama yapan Askeri, “Berhem Salih’in aptal Trump’la ve yanındaki ölüm timiyle biraraya gelmemesi gerektiğini vurguluyoruz. Eğer görüşme gerçekleşirse, bu çetenin döktüğü kanı görmezden gelerek halkın iradesini ihlal ettiği için Iraklılar ona sırt çevirecektir” iddiasında bulundu. Ketaib Hizbullah yetkilisi, “O zaman [Salih’e], ‘Burada iyi karşılanmıyorsun ve hür çocuklarımız seni, onurlu ve kudretli Bağdat’tan atmak için çalışacak” tehdidini savurdu.

‘BAĞDAT’TA KABUL GÖRMEZSİN’

Yine Haşdi Şabi bünyesinde bulunan Nucaba Hareketi de Salih’e Trump’la görüşmeme çağrısında bulundu. Açıklamada, “Şehitlerin kanını taşıyan bir elin nasıl sıkılacağını bilmiyoruz. Bu zorlu koşullar altında, kardeşlerimizin katili ve ülkemizin egemenliğinin ihlal eden işgalci ile görüşmeyi kabul etmeyeceğiz. Umarız cumhurbaşkanı cesur, vatansever ve tarihi bir tavır alarak bu aptalla görüşmez” denildi. Nacaba Hareketi de, görüşmenin gerçekleşmesi halinde Salih’in ‘Bağdat’ta kabul görmeyeceğini’ savundu.

ŞİİLERLE İLK GERİLİM DEĞİL

Kürdistan siyasetinin öde gelen isimlerinden biri olan Irak Cumhurbaşkanı Salih, ülkedeki siyasi krizde bir süredir Şiilerin baskısı altında. Salih, parlamentodaki Şii blokların yeni başbakanın belirlenmesi sürecini etkileme girişimlerine karşı çıkmış ve protestocuların taleplerini karşılayacak bir başbakanın belirlenmemesi halinde istifa edeceğini açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)