Lavrov: İdlib'den çok sayıda militan Libya'ya gitti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 'İdlib'de mevzi kaybeden çok sayıda aşırılıkçı militanın Libya'ya gittiğini' söyledi. Lavrov, Libya'daki iç savaşta diğer ülkelerin girişimlerinin de uzlaşma amaçlı tek bir yönde birleşmesi gerektiğini de belirtti.
Resmi bir ziyaret için gittiği Singapur'dan konuşan Lavrov, Suriye'deki çok sayıda militanın Libya'ya gittiğini söyledi.

DUVAR – Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ‘Suriye’den militanların Libya’ya taşındığı’ iddiasını doğruladı. Lavrov, İdlib’de mevzi kaybeden silahlı militanların Libya’ya gittiğini söyledi.

Lavrov, Moskova’da Libya için yapılan toplantının çıkmaza girmesini değerlendirdiği basın toplantısında, ‘Suriye’nin İdlib vilayetinden aşırılıkçıların, istikrarsızlık yaratacak şekilde Libya’ya gitmekte olduğunu’ belirtti. “Suriye’de terörist faaliyetlerin devam ettiği yerler var” diyen Lavrov, ‘aşırılıkçıların İdlib’de zemin kaybettiğini’ söyleyerek şöyle devam etti: “Fakat ne yazık ki, şu anda biz Suriye-Libya ilişkilerini konuştuğumuz sırada, onlar ortalığı karıştırmak için Libya’ya gitmekteler.”

Rusya Dışişleri Bakanı, Suriye’den Libya’ya giden militan sayısı veya bu kişilerin Libya’ya nasıl ulaştığına dair bir ayrıntı vermedi.

Lavrov, Moskova’da yapılan görüşmelerin General Halife Hafter’in anlaşma metnini imzalamamasıyla çökmesini de değerlendirdi. Çabalarının süreceğini belirten Rus bakan, şu an Almanya, Fransa, İtalya, Cezayir, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye ve Rusya’nın Libya’da çaba gösterdiğini söyledi. Lavrov, bu çabaların, tarafları uzlaştırma amacıyla birleştirilmesi gerektiğini ekledi. (DIŞ HABERLER)