İtalya'da esrar satışına sınırlı izin çıktı

İtalya parlamentosu uyuşturucu etkisinin normal türlerine göre daha az olan ve "hafif esrar" olarak tanımlanan bitkinin ülke içerisinde satış ve üretimine izin verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İtalya parlamentosu uyuşturucu etkisinin normal türlerinden daha az olduğu bilinen ve light (hafif) esrar olarak adlandırılan bir bitkinin ülke içerisinde satış ve üretimine izin verdi. Tasarı, ülkede uzun tartışmalara neden olduktan sonra yasallaştı.

Euronews'in haberine göre 1 Ocak tarihinden itibaren İtalya genelinde sigara ve tütün satan dükkanlar içerisinde esrarın etken maddesi olan THC'yi (Tetrahidrokannabinol) yüzde 0.5 oranında içeren otların ticaretini yapabilecek.  Hükümetin bu yasayla ülkede yasa dışı şekilde devam eden "esrar ticareti trafiğini" kontrol altına almayı planladığı belirtilirken, yasal olarak dükkanlarda satılan ürünlerin kayıt altına alınarak vergi gelirlerini arttıracağı ifade ediliyor. İtalya'daki en büyük tarım kooperatiflerinden Coldiretti de meclisin bu kararını memnuniyetle karşıladı. İtalya'da 2013 yılında 400 hektarlık esrar ekimi yapılırken 2018'de bu rakam 4000 hektara çıkmıştı.