İddia: ABD Türkiye'ye istihbarat verdi

New York Times gazetesi, ABD'nin Barış Pınarı Harekatı'nın iki gün öncesine kadar Türkiye'ye Suriye'nin kuzeydoğusuna ilişkin istihbarat verdiğini yazdı. Gazeteye konuşan iki yetkili, bu istihbaratın harekatta SDG mevzilerinin vurulmasını kolaylaştırmış olabileceğini söyledi.

DUVAR – New York Times (NYT) gazetesi, ABD’nin Barış Pınarı Harekatı’nda Türkiye’nin işine yarayacak türden istihbarat sağladığını yazdı. Gazeteye konuşan iki yetkili, Washington’ın terörle mücadele ortaklığı kapsamında, harekatın iki gün öncesine kadar Ankara’yla istihbarat paylaşımı yaptığını söyledi.

İddiaya göre Türkiye’ye hedeflerini belirlemesinde yardım edebilecek olan bu istihbarat paylaşımı, ABD Başkanı Donald Trump’ın harekatın önünü açtığını açıklamasının ertesi gününe kadar devam etti.

‘MEVZİLERİ TESPİT ETMEKTE YARDIM ETMİŞ OLABİLİR’

Gazeteye isim vermeden konuşan iki yetkili şu an ABD’nin SDG’ye desteğinin tamamen kesildiğini, Türkiye’ye de yardım etmediğini belirtirken, NYT şu ifadeleri kullandı:

“Fakat harekatı planladıkları son birkaç haftada Türk askeri yetkililere, keşif uçaklarından elde edilen Amerikan keşif videoları ve bilgileri verildi. Bu bilgiler onlara Kürtlerin mevzilerini tespit etmekte yardımcı olmuş olabilir.

ABD’nin Türkiye’yle terörle mücadele ortaklığı nedeniyle, Türk uçaklarının ABD’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda savaş sahasından elde ettiği istihbarata erişimi vardı. Bir Savunma Bakanlığı yetkilisi, Türkiye’nin istihbarat paylaşımından pazartesi günü çıkarıldığını söyledi.” (DIŞ HABERLER)