FT: Türkiye S-400 alarak jeopolitikada 'tektonik kayma' yarattı

İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri almasının ABD ile olan ilişkisinin yönünü değiştirerek jeopolitikada 'tektonik kayma'ya neden olduğunu yazdı. FT, "ABD'yle ilişkilerdeki soğukluk, Erdoğan'ı yeni müttefik arayışına itti ve S-400 alımı, Türkiye-ABD ilişkilerini son 10 yılın en düşük seviyesine indirme tehdidi oluşturuyor" yorumunda bulundu.

DUVAR- İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri almasının jeopolitikada ‘tektonik kayma’ yarattığını yazdı. Gazete Türkiye’nin Rusya’yadan S-400 almasını “Batı’nın rakibinden askeri teçhizat alan NATO’nun hayati öneme sahip üyesinin bu cüretkar eylemi, özellikle Rus ve Türk liderlerin kişisel bağlarının pekişmesinin ve en az bunun kadar önemli olan Ankara-Washington hattındaki gerilimin tırmanmasının bir sonucu” olarak nitelendirdi.

‘TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİ SON 10 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNE GERİLEYEBİLİR’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın S-400 anlaşmasının ‘son yüzyılın en önemli anlaşması’ olarak nitelediğini anımsatan FT, “ABD’yle ilişkilerdeki soğukluk, Erdoğan’ı yeni müttefik arayışına itti ve S-400 alımı, Türkiye-ABD ilişkilerini son 10 yılın en düşük seviyesine indirme tehdidi oluşturuyor” yorumunda bulundu.

‘ERDOĞAN BÖLGESEL GÜÇ PLANINI GERÇEKLEŞTİRME İMKANINI GÖRDÜ’

Türkiye’nin Rusya’ya gözle görülür yönelişini ‘tektonik kayma’ ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in diplomatik zaferi olarak gören FT, Erdoğan’ın Putin’le ilişkisinde ‘Türkiye’yi bölgesel güç yapma planını gerçekleştirme imkanı’ gördüğünü vurguladı.

FT’ye konuşan Ekonomi ve Dış Politika Araştırmaları Merkezi (EDAM) Başkanı Sinan Ülgen, bu kaymayı olağanüstü ve şaşırtıcı bulurken kazanan tarafın Ankara ve Washington değil, Moskova olduğunu belirtti. Ülgen, Suriye’deki gelişmelerin Washington’a güvenini gerçekten sarstığının altını çizdi. (Kaynak: Sputnik)