'Her şeyin sahibi Tanrı' diyerek vergi ödemeyen kardeşlere para cezası

Avustralya'da 7 yıldır devlete Hıristiyan inancına uygun olmadığını düşündükleri için vergi ödemeyen kardeşler 2 milyon Avustralya doları ödemeye mahkum edildi. Kardeşler yaptıkları savunmada 'Her şeyin sahibi Tanrı, devlet değil" ifadelerini kullanarak vergi ödemenin "Tanrı'ya sadakati zayıflattığını" iddia ettiler.
Fanny (en solda), Lida ve Remmo Beerepoot.

DUVAR- Avustralya’da ‘Her şeyin sahibi Tanrı, devlet değil” diyerek 7 yıl boyunca vergi ödemeyi reddeden iki Hıristiyan kardeş, 2 milyon Avustralya doları (yaklaşık 1,4 milyon ABD doları, 8 milyon Türk Lirası) cezaya çarptırıldı. Rembertus Cornelis Beerepoot ve Fanny Alida Beerepoot adlı kardeşler, Tazmanya Yüksek Mahkemesi’nde yargıç önüne çıkarak yaptıkları savunmada devlete vergi ödemenin Tanrı’nın yasalarıyla çeliştiğini söylediler.

‘VERGİ ÖDEMEK TANRI’YA SADAKATİ ZAYIFLATIYOR’

Beerepoot kardeşler, mahkemede savunmalarını kendileri yaptı. Avustralya devlet televizyonu ABC’ye göre Fanny Alida Beerepoot, duruşmada “Tüm bu topraklar Tanrı’ya ait. Hiçbir şeyin sahibi biz değiliz” dedi. Rembertus Cornelis Beerepoot ise “Vergi ödemeye zorlanmaları insanların Tanrı’ya sadakatini zayıflatıyor. Bu da Tanrı’nın laneti olarak; kuraklık ve çorak topraklar olarak geri dönüyor. Tanrı yerine Avustralya Devleti ve İngiliz Uluslar Topluluğu’na sadakat göstermek, Tanrı’ya karşı gelmektir bu da İncil’e aykırıdır” diye konuştu.

‘2 MİLYON AVUSTRALYA DOLARI CEZA’

Yargıç Stephen Holt kardeşlere İncil’de “Vergi ödemeyeceksin” diye hüküm bulunup bulunmadığını sordu ve şöyle devam etti: “Google’da yaptığım aramada İsa ‘Sezar’ın hakkı Sezar’a, Tanrı’nın hakkı Tanrı’ya’ diyerek müritlerinden Sezar’a vergi ödemelerini istiyor.”

Yargıç Holt, Beerepoot kardeşlerin 2 milyon Avustralya doları (yaklaşık 8 milyon Türk Lirası) cezaya çarptırılmalarına hükmetti. 2011’den beri vergi ödemeyen kardeşlerin çiftliklerine 2017’de el konulmuştu. (Kaynak: BBC Türkçe)