ABD'nin soruşturma tehdidine rağmen Fransa'dan teknoloji devlerine vergi yasası

Fransa teknoloji devleri Google, Apple, Facebook ve Amazon'dan 'GAFA vergisi' alınmasını öngören yasayı kabul etti. ABD Başkanı Trump'ın Fransa'nın dijital vergi düzenlemesi hakkında soruşturma açma kararı sonrası Fransa'nın yasayı kabul etmesi adımının iki ülke arasındaki gerilimi artıracağı konuşuluyor.

DUVAR- ABD Başkanı Donald Trump’ın Fransız dijital vergisi hakkında soruşturma açma kararına karşın, Fransa’da Meclis’in ardından Senato da Amerikan teknoloji devleri Google, Apple, Facebook ve Amazon’dan ‘GAFA vergisi’ alınmasını öngören yasayı kabul etti.

FRANSA DİJİTAL DEVLERE VERGİ GETİREN İLK ÜLKE 

Böylece Fransa dijital devlere özel vergi getiren ilk büyük ekonomi oldu. Yeni yasa, faal oldukları ülkelerde hemen hemen hiçbir şey ödemeden muazzam servet kazanan internetin ağır toplarının vergi ödememesinden kaynaklanan uçurumu kapatmayı amaçlıyor.

TEKNOLOJİ DEVLERİNİN GELİRLERİNİN YÜZDE 3’ÜNE VERGİ 

Buna göre Fransa’da 25 milyon ve dünya çapında 750 milyon euro gelir kazanan dijital şirketlerin Fransa’da verdikleri hizmetlerden edindikleri gelirin yüzde 3’ü vergi olarak alınacak. Üstelik bu uygulama geriye dönük olarak 1 Ocak 2019’dan itibaren geçerli sayılacak.

SORUŞTURMA FRANSA VE ABD ARASINDA BİR İLK 

Yasa daha Fransız parlamentosundan çıkmadan tepki göstermiş olan ABD Başkanı, Fransa’nın dijital vergisine soruşturma açmak gibi bir emsal yarattı. Trump’ın açtığı soruşturmayı yürütecek makam olan ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer de “Fransız Senatosu’ndan geçmesi beklenen dijital hizmet vergisinin adil olmayan şekilde Amerikalı şirketleri hedef almasından ABD çok endişe duyuyor” açıklamasını yaptı.

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, egemen ülkenin çıkardığı yasaya ABD’nin soruşturma açması gibi bir durumun iki ülke ilişkilerinde bir benzerinin olmadığına dikkat çekti. Oylamadan önce Senato’ya seslenen Le Maire, “Müttefiklerin aralarındaki farklılıkları tehditler dışında yollardan çözebileceklerine ve çözmek zorunda olduklarına inanıyorum” diyerek ekledi:

“Fransa egemen bir devlettir ve vergilendirme mekanizmasına kendi başına karar verir ve böyle yapmaya devam edecektir.”

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile yaptığı uzun sohbette 301. maddeden soruşturma hakkında uyarıldığını aktaran Fransa Ekonomi Bakanı, ABD-Fransa ilişkilerinde ilk kez böyle bir adım atıldığının altını çizdi. Trump yönetimi, adil olmayan ticari uygulamalar ve ABD’nin ticaretinin kısıtlanması gibi durumlarda devreye giren 301. maddeyi, özellikle Çin’e karşı gümrük vergilerini artırarak ticaret savaşı yürütmek için kullandığı bir araç haline getirdi.

İNTERNET DEVLERİNİ VERGİLENDİRMEDE KÜRESEL ARAYIŞ

Fransız hükümeti ise dijital verginin özel olarak ABD şirketlerini hedef almadığını, Avrupa ve Asya’dan şirketleri de etkileyeceğini savundu.

ABD’nin de üyesi olduğu G20’nin geçen ayki toplantılarında Google ve Facebook gibi internet devlerini vergilendirmek için küresel bir sistem bulunmasına acil ihtiyaç olduğu yönünde uzlaşılmıştı, ama bunun nasıl yapılacağına dair ihtilaf aşılamamıştı. OECD’nin sunduğu önerileri memnuniyetle karşılayan G20 maliye bakanları, “2020’de nihai raporla konsensüs temelli çözüm için çabalarımızı ikiye katlayacağız” açıklamasını yapmıştı. (Kaynak: Sputnik)